Dospieval koncert, zožal potlesk a priamo na javisku sa odrazu zosunul k zemi. Príčinou bola podľa všetkého náhla porucha srdcového rytmu či zlyhanie srdca. Ako sa takáto porucha prejavuje? Prichádza vždy bez varovania, alebo ju sprevádzajú varovné signály?
K najčastejšie pretrvávajúcim poruchám srdcového rytmu patria arytmie. Súhrnne nimi označujeme všetky poruchy srdcového rytmu. Sú nebezpečné a často bývajú príčinou náhlej kardiálnej smrti.
„Srdcové arytmie sú spoločným menovateľom všetkých srdcovo-cievnych ochorení,“ hovorí Róbert Hatala z Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb v Bratislave a dodáva: „Umiera na ne asi štvrtina všetkých ľudí. Na Slovensku je to ročne až okolo 10 000 pacientov.“ Podľa Kataríny Hricovej, kardiologičky Nemocnice AGEL Košice-Šaca si pod pod náhlou poruchou rytmu mnohí predstavujú stav, keď človeku srdce prestane biť a stráca vedomie a v určitých prípadoch to tak môže byť.
„Avšak nie každá porucha vedomia je spojená s arytmiou,“ dopĺňa kardiologička. Symptómy závisia od toho, či srdcové zlyhávanie vznikne náhle, alebo pomaly s postupným zhoršovaním sa.
Príznaky
- Dýchavičnosť, napríklad aj v ľahu
- Rýchly, pomalý alebo nepravidelný pulz
- Strata chuti do jedla
- Únava
- Opuchy členkov, nôh a brucha
- Náhly prírastok na hmotnosti
- Častejšie močenie
Rizikové faktory
- cukrovka
- nadváha/obezita
- spánkové apnoe
- fajčenie
- nadužívanie alkoholu