Rozhodne európsky súdny dvor?
Miestni sú teraz dosť pobúrení. František Beregszászi, starosta Sokolian, kde chceli dokončiť kanalizáciu, opraviť miestne cesty a chodníky, budovu materskej školy a postaviť telocvičňu, zberný dvor a stacionár pre dôchodcov, netajil sklamanie. „Pripravujeme vyjadrenie k rozhodnutiu súdu. Je to v rukách právnikov. Vlečie sa to už 24 rokov. Nevylučujeme, že sa odvoláme do Štrasburgu!“ povedal prvý muž obce.
Bývalý starosta Sokolian Tomáš Suchý tvrdí, že sa malo skôr dohodnúť memorandum o spolupráci s mestom a dodal: „Nie som škodoradostný, ale možno by stačilo získať aj 100-tisíc eur ročne od mesta. Napríklad na kanalizáciu a aj vybudovanie športovo-relaxačného areálu. Pokiaľ by sa podarilo takúto dohodu uzavrieť, spokojné mohli byť obe strany. Nie je normálne, že sa takto menia rozhodnutia súdu v tejto veci. Neostáva asi nič iné, ako sa obrátiť na súd v Štrasburgu...“
O aké územie sa sporia
Sporné územie má rozlohu približne 700 hektárov. V spore si Sokoľany celkovo môžu prilepšiť o približne 700-tisíc eur ročne, Košice s vyššími daňovými sadzbami by získali približne 1,6 milióna eur. O pričlenení časti katastrálneho územia bývalého okresu Košice-vidiek k východoslovenskej metropole rozhodol v roku 1979 vtedajší Okresný národný výbor Košice-vidiek a následne Krajský národný výbor. Sokoľany ako vtedajšia časť obce Hutníky argumentovali, že sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí. Samospráva obce sa pozemkov domáha od roku 1997 na základe reštitučného zákona. Katastrálny úrad potvrdil vrátenie pozemkov do katastra Sokolian, čo však mesto súdne napadlo.