„Ak by niekto informácie o plánovanom zatýkaní vyšetrovateľov a prokurátorov účelovo médiám podsúval, vnímal by som to ako tlak na vyšetrovateľov a ovplyvňovanie konania, či už NAKA, alebo ÚIS. Som toho názoru, že každý z orgánov činných v trestnom konaní by mal mať vytvorené podmienky na nerušenú prácu bez neopodstatnených zásahov kohokoľvek,“ povedal v tejto súvislosti pre Nový Čas policajný prezident Peter Kovařík.
Preverujú vyšetrovateľku
Ľudia, ktorí posledný rok pracovali na veľkých kauzách a dnes stíhajú mnohých bývalých vysokopostavených verejných činiteľov, sú preverovaní pre informácie SIS o ovplyvňovaní spolupracujúcich svedkov. Do rúk to dostala práve policajná inšpekcia, ktorá má overiť jednotlivé tvrdenia. Prokurátori aj vyšetrovatelia odmietajú, že by tlačili na niekoho v súvislosti so zmenami výpovedí.
„Povedal som riaditeľovi Úradu inšpekčnej služby, že všetky konania musia byť v súlade so zákonom a s internými smernicami,“ citoval Denník N ministra vnútra Romana Mikulca. Ten potvrdil aj prekvapivé informácie, že vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby Santusová si na utorňajší zásah povolala policajtov z Úradu hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach. „Nie je to štandardné, ale musí to preveriť riaditeľ inšpekcie a policajný prezident,“ povedal k tomu Mikulec. Policajný prezident Kovařík sa o žiadosti vyšetrovateľky ÚIS dozvedel až po začiatku zásahu.