Pozor, akékoľvek dobré plány na strávenie letnej dovolenky môžu zhasnúť v momente, kedy dostanete pokutu za zbytočný dopravný priestupok. Preto šoférujte v zahraničí opatrne, aby sa vám nestalo, že namiesto krásnych zážitkov vám zostanú len oči pre plač. Možno vám v tom pomôže aj sadzobník pokút z vybraných krajín.
Sú to skutoční policajti?
Jozef Drahovský, dopravný analytik
- Určite odporúčam zaplatiť na mieste. Pokuty za prekročenie rýchlosti sa vo väčšine krajín riešia cez objektívnu zodpovednosť, čiže vás nezastavia a pokuta príde poštou domov. Ak vás v niektorej krajine policajti zastavia, dajte si pozor na to, či ide o skutočných policajtov. Vylúčiť túto možnosť podvodu môžete v prípade, že ste si vedomý svojho priestupku. Navyše takíto podvodníci bývajú zväčša sami, kým skutoční policajti sú vo dvojici. Najčastejšie sú pokuty dávané za zlé parkovanie a zákazy vjazdu.
Kedy nemusíte zaplatiť
Ak nemáte pri zastavení políciou dostatočnú hotovosť, počítajte s tým, že po doručení poštou sa výška pokuty môže vyšplhať na vyššiu sumu ako je sadzba za daný priestupok. Sú však situácie, keď ju netreba zaplatiť - napríklad hranica pre medzinárodné vymáhanie pokuty je 70 eur. Ak je pokuta nižšia, neznamená to, že sa vás netýka, do tejto výšky ešte musíte započítať spomínaný manipulačný poplatok. Platiť nemusíte ani keď vám pokuta príde poštou a vy list neprevezmete.