Ako pre TASR uviedla prezidentka asociácie Terézia Szádocka, čakajú na konkrétne znenie novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Označila ju za "veľmi potrebnú" a "dlhoočakávanú".
"Už niekoľko rokov zaznamenávame klesajúci trend vstupu generických a biosimilárnych liekov na slovenský trh, čo je spôsobené národnou legislatívou v oblasti cenotvorby a liekovej politiky," povedala.
Poukázala na analýzu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) z minulého roka. Podľa nej by bolo možné pri lepšom využívaní generických a biosimilárnych liekov na Slovensku dosiahnuť úspory verejných zdrojov vo výške asi 50 miliónov eur ročne. Tieto peniaze by sa dali použiť na rozšírenie liečby pre viacerých pacientov či iné priority v zdravotníctve.
Ako hlavné prekážky širšieho využívania generík a biosimilárov na Slovensku vníma GENAS preregulovaný systém stanovovania úhrad pre generické a biosimilárne lieky - najmä trojprahové vstupné podmienky na trh, absenciu automatickej revízie ich úhrad po vstupe do zoznamu kategorizovaných liekov, výnimku z fixného doplatku či systém referencovania cien liekov. Tie podľa asociácie prispievajú k netransparentnému a nepredvídateľnému legislatívnemu prostrediu."GENAS vníma ako nevyhnutnú potrebu realizácie viacerých legislatívnych úprav, ktoré pomôžu odstrániť súčasné legislatívne prekážky nielen pre vstup nových generických a biosimilárnych liekov do systému úhrad, ale aj ich zotrvanie na trhu," dodala Szádocka s tým, že lepšou dostupnosťou generických a biosimilárnych liekov pre pacientov sa podporí nielen efektívne využívanie verejných zdrojov, ale aj udržateľnosť zdravotného systému.
MZ SR chce podporiť vstup nových inovatívnych liekov, ako aj generických a biologicky podobných liekov, ktoré pomáhajú znižovať finančné náklady z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Vyplýva to z legislatívneho zámeru novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia.
"Prioritnou motiváciou novelizácie zákona je zabezpečiť pre pacientov nové terapie, ktoré sú bežne dostupné v iných európskych krajinách," uviedlo MZ SR v predbežnom materiáli. Taktiež chce priniesť preventívne opatrenia, ktorých účelom je predísť odchodu nenahraditeľných liekov z úhradového systému, zvýšiť efektívnosť a účelnosť vynakladania verejných zdrojov na lieky a ostatné zdravotnícke technológie či napríklad zjednodušiť a zefektívniť rozhodovacie procesy.Rezort priznal, že na Slovensku aktuálne nie je štandardne hradená väčšina nových inovatívnych liekov. Návrh by mal ísť do pripomienkového konania v auguste.