Toto nie je opis situácie z niektorej afrických krajín, toto sú skutočné problémy súčasnej slovenskej mládeže. Vitajte v realite, v ktorej majú chuť skoncovať so životom aj tí najmenší.
V roku 2017 trpel jednou alebo viacerými duševnými poruchami každý deviaty obyvateľ Slovenska. Dnes je to už každý ôsmy. A čo je horšie, tento počet narastá aj v najmladšej vekovej skupine. Z 30 % akútnych hospitalizácií na detskej psychiatrickej klinike na bratislavských Kramároch, ktoré sa vyskytovali pred koronou, to číslo za posledný rok vzrástlo až na 85 % akútnych hospitalizácií.
A odvtedy tam evidujú aj vyšší celkový počet liečených pacientov. „Sú to stavy po samovražedných pokusoch, prejavy závažného sebapoškodzovania, úzkostné a depresívne poruchy, psychotické poruchy a poruchy príjmu potraviny,“ vymenúva najčastejšie problémy mládeže hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Dana Kamenická. Podľa nej sa pomer medzi chlapčenskými a dievčenskými pacientmi stále mení a pohlavie nehrá v tomto smere rolu.
Všetkých 15 lôžok majú stále plne obsadených. S počtom i nárastom ťažších stavov súhlasí aj Marek Madro z detskej internetovej poradne IPčko.sk. Ten dokonca hovorí o dvojnásobnom náraste v tomto roku oproti minulosti, a čo je ešte horšie, o čoraz nižšej vekovej hranici volajúcich - aj pod desať rokov! „Zaznamenali sme nárast depresívnych symptómov - nechutenstvo, poruchy príjmu potravy, úzkosť, únava, stres, poruchy spánku, samovražedné myšlienky.“