Koaličné hnutie Sme rodina doň na poslednú chvíľu prepašovalo viacero zmien, ktoré relativizujú jeho pôvodný zámer. Tým bolo poskytnutie výhod zaočkovaným, čo by mohlo motivovať k očkovaniu aj ďalších ľudí. Čo z pôvodného zákona nakoniec zostalo a aké opatrenia prijatá legislatíva zavádza?
Za novelu hlasovalo nakoniec v nedeľu ráno 77 poslancov, 55 ich bolo proti. Samotnému hlasovaniu pritom predchádzali dva dni vnútrokoaličných sporov aj hádok medzi koalíciou a opozíciou. Situáciu zdramatizovali aj demonštrácie pred parlamentom, ktorých účastníci sa dokonca pokúsili vtrhnúť do parlamentu.
Za tejto napätej atmosféry sa nakoniec v sobotu večer zrodil kompromis, s ktorým sú ako-tak spokojní koaliční politici, odborníci však už podľa prvých reakcií menej. Už pred samotným hlasovaním na to upozorňovala aj poslankyňa koaličnej SaS Jana Bittó Cigániková. „S niektorými z nich som sa už bavila, úplne nadšení nie sú,“ povedala.
Sme rodina Borisa Kollára lobovala za zjemnenie pravidiel až tak veľmi, že neočkovaní budú mať nakoniec podľa výsledného znenia zákona aj v prípade opätovného zhoršenia epidemickej situácie voľný vstup do potravín, lekární či drogérií a nebudú sa musieť preukazovať testom. Ten bude pre nich potrebný len pri vstupe do iných zariadení, ako sú napríklad reštaurácie, divadlá či kaderníctva. Opozícia označuje aj tieto opatrenia za útlak nezaočkovaných a protestuje proti rozdeľovaniu ľudí na dve kategórie.
Šéf Smeru Robert Fico už oznámil, že novelu napadnú na Ústavnom súde. „Vláda má dnes schválený zákon, ktorý umožňuje vyžadovať očkovanie od kohokoľvek hocikde sa pohne,“ pridal sa ku kritike aj predseda Hlasu Peter Pellegrini. Zákon podľa neho znižuje kvalitu života ľudí, ktorí sa nechcú zaočkovať. Odborníci naopak dlhodobo upozorňujú, že práve tí, ktorí sa zaočkovať nechcú, môžu nielen znižovať kvalitu života svojich spoluobčanov, ale ich o život aj pripraviť.