Samotesty budú bezbolestné
Podľa Lengvarského je zákon prípravou na tretiu vlnu. Jej príchod podľa odborníkov hrozí už koncom leta či začiatkom jesene, keď sa ľudia začnú hromadne vracať z letných dovoleniek a deti nastupovať do škôl. Počas koaličných vyjednávaní dokonca podľa Bittó Cigánikovej zazneli aj úvahy, že by sa školy v septembri možno otvárať nemali. SaS však podľa nej takéto úvahy jednoznačne odmieta.
„Pripravili sme sa na tretiu vlnu, aby sme nemuseli zatvárať prevádzky. Takisto som veľmi rád, že týmto zákonom už nezatvoríme žiadny kostol,“ vítal dohodu koalície aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.V prípade, ak dôjde k opätovnému zhoršeniu epidemickej situácie a Úrad verejného zdravotníctva využije páky, ktoré mu tento nový zákon poskytuje, zariadenia či miesta, v ktorých sa zdržuje väčší počet ľudí, by sa mali rozdeliť v zásade na tri kategórie.
V najčastejšie využívaných prevádzkach ako sú potraviny, lekárne či drogérie sa nebude treba preukazovať ničím. Druhou kategóriou sú školy, zamestnanie či prechod hraníc, kde by mali byť k dispozícii bezplatné samotesty. Bude tu stačiť výter z okraja nosa, človek si nebude musieť špárať tak hlboko, ako to bolo pri doterajších antigénových testoch. Treťou kategóriou by mali byť prevádzky ako reštaurácie či kaderníctva a tiež hromadné podujatia, kde sa bude treba preukázať potvrdením o očkovaní, prekonaní ochorenia či testom.
Závažnou zmenou má byť aj to, že pri testovaní pri vstupe do školy, zamestnania či na hraniciach by ľudia nemali dostávať potvrdenie o výsledku testu. Budú len vpustení, pričom pri ďalšom vstupe sa budú musieť otestovať znovu. Naopak, pre vstup do prevádzok ako reštaurácie či kaderníctva bude potrebný negatívny výsledok testu, ktorý síce bude spoplatnený, no bude platiť 48 hodín a bude sa s ním dať vstupovať opakovane do rôznych prevádzok.
Slabinou sú antigénové testy
Zuzana Krištúfková, epidemiologička, členka konzília
- Vítam, že novela zákona č. 355/2007 Z.z. bola nakoniec prijatá, aj keď s kompromismi. Za najväčšiu slabinu zákona považujem používanie antigénových testov, ktoré pri nízkom výskyte COVID-19 nemajú veľký význam. Dobrovoľne neočkovaní občania sú veľkým rizikom pre ľudí, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu byť očkovaní a pre deti, ktoré významne šíria infekciu. Osobná sloboda sa končí pri slobode toho druhého.
Bezplatné testovanie aj úľavy pre pendlerov
Čo všetko sa zmení vstupom Lengvarského novely do platnosti? Bezprostredne po ňom sa začnú meniť pravidlá pre pendlerov, ktorým majú úrady zabezpečiť možnosť bezplatného otestovania sa antigénovým testom priamo na hraniciach. Väčšina ďalších opatrení je zatiaľ len v zálohe pre prípad, že sa začne epidemická situácia opäť zhoršovať. V takom prípade oprávňujú na ich prijatie Úrad verejného zdravotníctva. Ide najmä o tieto opatrenia:
- Pri vstupe do zariadení a priestorov, kde sa zdržiava väčší počet osôb či na hromadné podujatia, sa bude treba preukázať buď potvrdením o plnom zaočkovaní, prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu nie starším ako 48 hodín.
- Občania budú mať zabezpečené bezplatné testy pri vstupe do zamestnania, školy, bezplatné zostávajú tiež testy absolvované po kontakte s nakazeným, pri príznakoch ochorenia, pri vyšetrení pred operáciou, ale tiež napríklad pred nástupom do detského tábora.
- Pri vstupe do predajní potravín, lekární a drogérií, výdajní zdravotníckych pomôcok či do očných optík sa podľa aktuálnej úpravy nebude treba preukazovať ničím.
- Testy v školách, zamestnaní a možno aj na iných miestach majú prebiehať prostredníctvom takzvaného samotestovania, keď si osoba sama spraví odber vytretím okraja nosa, teda nie z nosohltana, ako tomu bolo pri doterajších antigénových testoch.