Na zaujímavej výstave sa návštevníci dozvedia viac o jeho úžasných maľbách, originálnych exponátoch a osobnosti tohto nadaného cirkevného hodnostára. Práve tomuto múzeu venoval vyše 3 000 predmetov. Medzi nimi sa vyníma aj šteklivý obraz čiastočne obnaženej ženy...
Medzi zhruba dvesto exponátmi sa nachádza akvarel, na ktorom je žena s obnaženým poprsím a viaže sa k osobe Žigmunda Bubicsa. „Je to polonahá dievčina, pochádza z jeho zbierky a nedá sa vylúčiť, že obraz sám namaľoval... Nevieme, kto je na obraze a či sa s Bubicsom poznali, ale na popiske k obrazu uvádzame, že dielo je pripisované práve Bubicsovi,“ prezradila spoluautorka výstavy Katalin Harsányiová Szcsuka.
Práve tento významný predstaviteľ Košíc v roku 1896 získal čestné občianstvo mesta. „Od roku 1887 tu bol biskupom, pričom sa významnou mierou zaslúžil o rekonštrukciu Dómu sv. Alžbety. Prispel aj k obnoveniu biskupskej krypty a Kaplnky sv. Michala. Navyše daroval aj vitrážové okno, hlavný a viac bočných oltárov. Spravoval na biskupstve aj knižnicu, pričom múzeu daroval mnoho zbierkových predmetov - najmä akvarely, olejomaľby a rytiny,“ spomenula Harsányiová.
Pokračovala, že Bubics mal veľkú zberateľskú vášeň a jeho zbierka bola doteraz súborne vystavená len v roku 1903. „Sám sa aktívne venoval maľovaniu, hlavne idylickej krajinke a zátišiam, lebo jeho život bol úzko spätý so šľachtickou rodinou Pavla Esterházyho, v rezidenciách ktorého pôsobil ako vychovávateľ,“ dodala spoluautorka výstavy.
Bubics v číslach
- 200. výročie jeho narodenia
- 134 rokov od menovania za biskupa v Košiciach
- 125 rokov od jeho daru múzeu
- múzeu daroval vyše 3 000 predmetov (identifikovaných 2 757)