Problémom je, že v koalícii sa začalo hovoriť o otáznikoch spojených práve s ministrom vnútra či policajným prezidentom, pre ktoré bude rokovať koaličná rada. Viacerí poslanci Sme rodina otvorene hovoria, že majú s Mikulcom či policajným prezidentom Petrom Kovaříkom (54) problém. Môže ich to stáť stoličku?
Mikulec čelí odvolávaniu z postu ministra vnútra len pár týždňov po tom, čo ho koalícia podržala a vyslovili mu v parlamente dôveru. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze inicioval opozičný Smer-SD. Tá bola zvolaná v nedeľu, no parlament nebol uznášaniaschopný. Rovnaký scenár sa opakoval v pondelok, keď sa schôdza nemohla začať kvôli nedostatočnému počtu poslancov v pléne.
Okrem koaličných chýbali aj opoziční poslanci. Podľa Roberta Fica mal Mikulec v minulosti vybavovať kšefty pre rodinných blízkych. „Budeme toľko trvať na odvolaní Mikulca, až sa nám ho podarí dostať z ministerstva,“ vyhlásil. „Svojimi zákulisnými mocenskými hrami pri vyšetrovaniach, manažérskou neschopnosťou a morálnymi zlyhaniami z minulosti už dávno nemá čo robiť na čele tohto kľúčového rezortu,“ dodal Peter Pellegrini (Hlas-SD).
Najnovšiu vlnu záujmu o kreslo ministra vnútra v opozícii či koaličnej strane Sme rodina vyvolalo stiahnutie vyšetrovateľky policajnej inšpekcie, ktorá preverovala možné výpovede svedkov, ktoré sa označujú ako objednané. Mikulec hovorí, že pokusy opozície sú smiešne.
„To, že sme niekoľko mesiacov svedkami neustále sa stupňujúcich útokov, konšpirácií a dezinformácií s cieľom spochybniť orgány činné v trestnom konaní, vyšetrovateľov, prokurátorov a v neposlednom rade aj moju osobu, je za hranicou akéhokoľvek férového politického súboja. Súčasťou dôvodov na moje odvolanie sú opakovane aj ničím nepodložené obvinenia z korupcie, ktoré už orgány činné v trestnom konaní v minulosti prešetrovali a uzavreli,“ reagoval Mikulec.