Termín na implementáciu týchto pravidiel EÚ vypršal 7. júna, informovala agentúra Reuters.
Podľa spravodajského webu Businesshala v skupine "previnilcov" sú okrem Francúzska, Španielska a Talianska aj Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Grécko, Fínsko, Írsko, Litva, Luxembursko, Lotyšsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko, Slovinsko a Slovensko.
Tieto štáty majú dva mesiace na to, aby Európskej komisii (EK) na jej otázku odpovedali.
Pravidlá autorského práva prijaté pred dvoma rokmi majú zabezpečiť, aby kreatívny priemysel v EÚ mal rovnaké podmienky ako online platformy ako Google alebo Facebook.Niektorí umelci a vysielatelia v Európe však stále nie sú spokojní, najmä pokiaľ ide o výklad kľúčového ustanovenia, článku 17, ktorého cieľom je prinútiť platformy na zdieľanie obsahu - ako sú YouTube a Instagram -, aby filtrovali materiály chránené autorskými právami.
Okrem toho exekutíva EÚ uviedla, že 21 členských štátov - vrátane Slovenska - požiadala, aby do 7. júna stanovili samostatné pravidlá o autorských právach pre online vysielanie rozhlasových a televíznych programov.
V správe sa uvádza, že tejto požiadavke doteraz nevyhoveli Francúzsko, Španielsko Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Estónsko, Grécko, Fínsko, Írsko, Taliansko, Litva, Luxembursko, Lotyšsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko.