Štátnu inštitúciu upodozrieva z porušovania práv pacienta na informácie a na adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva to však odmieta. Odborári sa preto obrátili na verejnú ochrankyňu práv a na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.
LOZ a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) pred viac ako troma rokmi zorganizovali kampaň "Nekrič na sestru, napíš ministerstvu". Pacienti a ich príbuzní sa na nich mohli obrátiť, ak mali podozrenie na nedostatočné personálne zabezpečenie oddelení. Na prešetrenie personálneho zabezpečenia daného nemocničného oddelenia by malo dohliadať MZ SR. "Podstatou tejto kampane nebola iba snaha upozorniť na nedostatok sestier a lekárov, ale ukázať pacientom, že je ich právo mať adekvátny počet zdravotného personálu pri svojej liečbe," povedal šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský.
Tvrdí, že im minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) oznámil, že pacienti, sestry ani lekári nemajú právo vedieť výsledky kontrol. "Ľudsky povedané, slovenskí pacienti nemajú právo vedieť, v ktorej nemocnici nie je pre pacientov zabezpečený adekvátny počet lekárov a sestier, čiže v ktorej nemocnici je predpoklad na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti," uviedol.
Združenie tvrdí, že dôvodom na nesprístupnenie informácií o výsledkoch kontrol je podľa MZ SR to, že mu to žiaden zákon neukladá, a ochrana GDPR zamestnancov. "Po viac ako troch rokoch sme sa nielenže nedozvedeli výsledok kontrol, ale dozvedeli sme sa, že mnohé súkromné zariadenia skontrolované za celé tri roky neboli a nebudú, s tým, že nám pán minister odpísal, aby LOZ žiadalo kontrolu od vyšších územných celkov," doplnil za odborárov Miroslav Mendel.
Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová reagovala, že rezort sa danými podnetmi aktívne zaoberá, vykonal množstvo mimoriadnych aj plánovaných dozorných akcií u požadovaných poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v rozsahu podnetov podávateľov a že postupoval pri výkone dozoru v súlade s legislatívou.