Ikona je umiestnená v Chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky. Faru spravuje farár Peter Čintala. Svätý obraz si v dedine na brehu Zemplínskej šíravy veľmi cenia. „V Klokočove sa každoročne 15. augusta koná púť na sviatok zosnutia presvätej Bohorodičky. Prichádza sem 15- až 20-tisíc ľudí,“ vysvetľuje kňaz, ktorý bol nedávno so spoločenstvom veriacich aj na púti v Ríme, kam odniesli i ikonu.
„Napriek obavám, ako to dopadne, mám teraz v srdci radosť. Umiestnili sme ju v Bazilike sv. Petra. Svätý Otec sa jej dotkol, modlil sa pri nej a zároveň ju požehnal,“ pripomenul gréckokatolícky duchovný, ktorý ikonu odvezie i do Prešova. „Ešte nepoznám presný termín, ale bude umiestnená na pódiu pri Svätom Otcovi. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, preto si povolenie na jej prevoz musíme vyžiadať aj od pamiatkového úradu,“ uzavrel farár.
Kde je originál?
K ikone sa viaže príbeh, podľa ktorého počas bojov medzi habsburskými vojskami a maďarskými kalvínmi v roku 1670 kalvíni vpadli do kostola s cieľom vyplieniť ho. Nevedeli, že sa tam veriaci modlia k ikone, ktorá ronila slzy. Strhli ju a prebodli, ikona však stále plakala.
Jeden z vojakov ju zachránil. Postupne sa dostala až k Márii Terézii. Tá dala vyhotoviť kópiu a poslala ju do Prešova. Odtiaľ sa však stratila. V Klokočove je iná kópia, vyhotovená v roku 1906. Veriaci sa nazdávajú, že originál by mohol byť v Poľsku v meste Jaroslaw.