Zúfalí vodohospodári z toku už druhý deň lovia tisícky mŕtvych rýb. Okrem dospelých jedincov na desiatky kilometrov dlhom zameranom pásme uhynuli aj nedávno vytreté mladé ryby. Zhrození odborníci hovoria o enormnej environmentálnej záťaži a predbežne vyčíslili škody na 30-tisíc eur.
„V dôsledku silnej búrky v okolí Budče došlo k padnutiu stromu, čo spôsobilo poškodenie vaku, ktorý spoločnosť Bioplyn Budča používa na uskladnenie digestátu. Roztrhnutie vaku spôsobilo únik digestátu v objeme približne 400 kubických metrov do Bienskeho potoka a následne do vodného toku Hron,“ uviedol Vasilii Repela, konateľ spoločnosti Bioplyn Budča.
„Aj v utorok sme dozbieravali uhynuté ryby. V pondelok sme z hladiny pozbierali 4 100 kusov rýb s hmotnosťou 1,9 tony a ten počet ešte nie je konečný,“ uviedol hospodár Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Žiari nad Hronom Richard Štencl s tým, že škoda zatiaľ predstavuje približne 30-tisíc eur.
„Zistili sme 25 druhov rýb. Najviac bolo podustvy severnej, mreny, jalca hlavatého, lipne či šťuky a z tých takých vzácnejších druhov to bola jednoznačne hlavátka podunajská, považovaná za kráľovnú slovenských vôd. Pokiaľ sa Hron vráti do stavu pred otravou, môže trvať 8 až 10 rokov,“ uzavrel Štencl s tým, že ide o najväčšiu katastrofu na rieke za posledných 20 rokov.