Toto mesto je jedným z kandidátov na bájnu Atlantídu. Volalo sa Thonis, no v gréčtine je známe ako Herakleion. V čase zániku v ňom totiž žil aj veľký počet Grékov. Jeho história siaha do 12. storočia pred Kristom a najväčší rozmach malo v šiestom až štvrtom storočí pred Kristom. V meste vtedy stál veľký chrám Chonsa, ktorý bol synom Amuna a v starom Egypte bol bohom Mesiaca. Gréci ho poznali ako Heraklesa – odtiaľ pochádza grécky názov mesta.
Práve tento chrám sa stal osudným pre loď, ktorú archeológovia najnovšie objavili. V druhom storočí pred Kristom totiž prišlo zemetrasenie, po ktorom kamenné bloky z chrámu zavalili a potopili drevenú loď. Plavidlo teraz našli pod päťmetrovou vrstvou bahna na dne mora. Išlo o 25 metrov dlhú rýchlu galéru. Mala ploché dno, aby sa mohla plaviť aj po rieke Níl. Ide len o druhú loď tohto typu, aká sa doteraz našla. Prvú objavili v roku 1971 na Sicílii.
Herakleion sa po tomto zemetrasení už nespamätal. Doplatil na to, že stál na ostrovčekoch oddelených množstvom kanálov. Pobrežie sa čoraz viac prepadalo do mora a v ôsmom storočí po Kristovi zmizli posledné zvyšky kedysi významného prístavu. Zanikli aj neďaleké mestá Kanopus a Menouthis. Najvýznamnejším prístavom v Egypte sa potom stala Alexandria.