Mesačne ide o desiatky zlomenín s dobou liečenia aj pol roka. Situácia je taká vážna, že na zásady bezpečnosti pravidelne upozorňuje aj polícia, no zatiaľ bez väčšieho efektu. Pritom by sa mnohým úrazom dalo predísť ich predchádzaním. Alebo obyčajným sedliackym rozumom. Len na urgente Národného ústavu detských chorôb v Bratislave ošetrili za jediný mesiac jún 43 detí, z ktorých desať si vyžadovalo hospitalizáciu s následným chirurgickým zákrokom.
„Najčastejšou príčinou zranení bol samotný pád z kolobežky, prípadne sa kolobežkár zrazil s inou osobou alebo predmetom, alebo bol zrazený osobným automobilom,“ uviedla hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická. Až polovica zranených kolobežkárov utrpela zlomeninu hornej končatiny. Vo štvrtine prípadov išlo o otvorené rany vyžadujúce šitie. V Nitre je to ešte horšie, na traumatológii tam denne zaznamenávajú v priemere tri prípady, ktoré súvisia s pádom z kolobežiek.
V jednom prípade tam dokonca tento rok už vymieňali aj ramenný kĺb... Podobne sú na tom však aj iné nemocnice. Dopravný analytik Jozef Drahovský upozorňuje, že v prípade elektrických kolobežiek zaostáva legislatíva. „Kým na motorku s výkonom 45 km/h potrebujete vodičský preukaz, tak na elektrokolobežku, ktorá môže dosahovať aj vyššiu rýchlosť, vodičák nepotrebujete. Aj preto dochádza k úrazom.“
Najčastejšie úrazy na elektrokolobežkách
- úrazy hlavy
- zlomeniny končatín
- otvorené rany vyžadujúce si šitie
- poranenia chrbta
- odreniny
- pomliaždeniny