Vedci nový druh hmyzu podrobili štúdiu v laboratóriu pod mikroskopom a na základe tvaru ich tela zistili, že tieto bezstavovce sa prispôsobili životu v jaskyniach. Ich vývoj v podzemí však trval niekoľko desiatok miliónov rokov.
„Ide o drobných zástupcov bezkrídleho hmyzu zo skupiny chvostoskokov.Dostali vedecké názvy Megalothorax hipmani, Megalothorax carpaticus a Megalothorax tatricus. Ich zber v jaskyniach si vyžaduje veľa pozornosti pre miniatúrnu veľkosť tela. Merajú iba pol milimetra,“ povedal vedúci katedry zoológie Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ Ľubomír Kováč. „Majú predĺžené končatiny a povrch ich tela je pokrytý množstvom zmyslových chĺpkov, ktoré nahrádzajú zrak. Ich nohy sú navyše vybavené predĺženými pazúrikmi, ktoré im umožňujú ľahší pohyb po klzkom povrchu a hladine vody,“ dodal Kováč.
Tieto živočíchy sú prispôsobené výhradne na tento typ prostredia, mimo jaskýň neprežijú. Novoobjavené druhy chvostoskokov sa živia jaskynnými mikroorganizmami, prevažne hubami. Sú súčasťou potravinovej siete, ktorá zabezpečuje rozklad humusu, naplaveného lístia, dreva a guána netopierov. Vie sa aj o tom, že tento rod hmyzu žije rok až dva, pričom do obdobia dospelosti sa 15- až 20-krát zvlieka.