Kovařík reaguje
Ako na tieto obvinenia reaguje samotný Kovařík? Už dávnejšie Santusovej akciu spochybnil a naznačil, že vyšetrovateľka konala bez patričnej koordinácie v rámci bezpečnostných zložiek. „Pohyb ozbrojenej jednotky v teréne bolo preto potrebné okamžite preveriť, nie je prípustné, aby v takej závažnej veci panovala svojvôľa vyšetrovateľov,“ uviedol policajný prezident. O tom, že by po nariadení pozastavenia operácie unikol podozrivý, nemá žiadnu vedomosť.
„Informácie, ktorými disponuje Rastislav Remeta, ja nepoznám a nebudem ich preto ani bližšie komentovať. O možnom začatí trestného stíhania viem len z médií. Som však pripravený celú záležitosť s preverením použitia zásahovej jednotky a kroky, ktoré ma viedli k mojim pochybnostiam o zásahu vysvetliť orgánom činným v trestnom konaní,“ napísal nám Kovařík.
„Uvedomujem si, že verejnosť si zaslúži vysvetlenie posledných dní a vnímam, že situácia nie je jednoduchá ani pre policajtov. Nebudem sa však obhajovať prostredníctvom médií, pretože nechcem, aby boli moje slová prekrúcané a zneužívané na politický boj, ktorý panuje,“ dodal prezident.
Zmarila akciu Santusová?
Kovaříka sa v reakcii pre Nový Čas zastal aj dočasne poverený riaditeľ inšpekcie (ÚIS) Peter Scholtz. „Prezident Policajného zboru nezastavil činnosť tímu vyšetrovateľky, ale len činnosť zásahovej jednotky ako jednej z častí tímu. Vedúca tímu mala na vykonávanie zadržiavacích úkonov vyčlenené adekvátne sily a prostriedky Úradu inšpekčnej služby. Ich činnosť nebola rozhodnutím prezidenta žiadnym spôsobom ovplyvnená,“ uvádza Scholtz.
Kovařík podľa neho „objektívne zvážil všetky jemu v tom čase dostupné informácie a rozhodol o pozastavení činnosti zásahovej jednotky ÚHCP Sobrance, a to do času preverenia oprávnenosti ich nasadenia“.Podľa Scholtza rozhodnutie o pozastavení celého tímu ÚIS vykonala vedúca tímu Santusová.