O dohode informoval predseda hnutia Milan Uhrík. Predstavitelia koalície dohodu kritizujú. Pripomínajú Smeru-SD, že chcel budovať hrádzu proti extrémizmu.
Uhrík verí, že sa k spolupráci pridajú aj "ostatné relevantné opozičné strany". Na sociálnej sieti skonštatoval, že protestovať pred prezidentským palácom či úradom vlády už nemá zmysel. Ústavný súd (ÚS) SR v Košiciach podľa neho ako jediný môže túto vládu zastaviť.
"Smer-SD mesiace upozorňoval verejnosť na rozklad právneho štátu na Slovensku. Smer-SD s plnou vážnosťou, cítiac obrovskú zodpovednosť za osud Slovenskej republiky, sa podujal postaviť politickú hrádzu na ochranu základných ľudských práv a slobôd na Slovensku pred súčasnou vládou," reagovala strana. Jej hovorca Ján Mažgút deklaroval ambíciu vynaložiť potrebné úsilie na podporu protivládneho protestu. Dodal, že každý, kto slušne a demokraticky zdieľa tento postoj, je na demonštrácii vítaný.
Líder mimoparlamentnej SNS Andrej Danko považuje iniciovanie demonštrácie Smerom-SD za chybu. Protest podľa neho nebude úspešný, ak ho budú organizovať politici, a vyzval k tomu odborové zväzy. Tvrdí, že ak má byť úspešný, musí byť celoslovenský, má ochromiť dopravu, štátnu správu a majú sa pridať štátni zamestnanci a iné zložky.
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR reagovala pre TASR tým, že v rámci svojich štruktúr diskutuje o organizácii odborových a občianskych protestov bez spolupráce s politickými stranami. O ďalších krokoch bude podľa slov svojej hovorkyne Martiny Nemethovej včas informovať.
Predstavitelia koalície dohodu kritizujú. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO) pripomenul Smeru-SD, že chcel kedysi budovať hrádzu proti extrémizmu. "Gratulujem Robertovi Ficovi k úspešnému dobudovaniu hrádze," uviedol.
Roman Foltin (SaS) poznamenal, že hoci sa ľavicový Smer-SD hlási k antifašizmu a SNP, teraz sa spája s odídencami z ĽSNS, ktorí sa podľa jeho slov hlásia k pravicovému extrémizmu. Hovorí, že šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi ide len o získanie moci.