Profesor Ristvej: Protestujúci používajú k presadeniu záujmov neadekvátne prostriedky
Protestujúci v centre Bratislavy používajú k presadeniu svojich záujmov neadekvátne prostriedky. Uviedol to profesor Jozef Ristvej z katedry krízového manažmentu Žilinskej univerzity v Žiline. „Mohli by svoj protest dopredu ohlásiť, mohli by spísať požiadavky a žiadať o ich naplnenie. To sa v tomto prípade nestalo,“ zdôraznil pre TASR s tým, že jediným východiskom z pandemickej situácie je čo najväčšia zaočkovanosť obyvateľstva.
Stovky protestujúcich proti pandemickým opatreniam, členom vlády, parlamentu či prezidentke blokujú dopravu v okolí Hodžovho námestia. „Polícia v danom čase a na danom mieste zrejme vyhodnotila, že situácia nie je natoľko riziková, aby musela zasiahnuť. To, či stiahla ťažkoodencov, aby ich nepresunula do inej časti mesta, kde to vyzeralo na oveľa horšie protesty, v tejto chvíli neviem vyhodnotiť,“ dodal. Verí, že polícia vyhodnotila situáciu správne.
„Pokiaľ ide o to, či to nemôže vzbudiť v iných skupinách názor, že môžu dosiahnuť svoje nároky spôsobom takéhoto neohláseného protestu a protestu, ktorý by bol oveľa radikálnejší, určite áno,“ povedal Ristvej. Zároveň verí, že v takomto prípade by polícia po vyhodnotení rizík adekvátne zasiahla.
Protest spôsobil problémy
Mesto Bratislava podporuje všetky aktivity, ktoré vedú k spoločnému cieľu prežiť s čo najmenšou ujmou nástup tretej vlny pandémie nového koronavírus. Štvrtkový protest v Bratislave k takémuto cieľu podľa magistrátu nesmeruje.
"Navyše, forma protestu spôsobila rozsiahle obmedzenia dopravy, čo skomplikovalo život mnohým obyvateľom Bratislavy. Mestská polícia je plne súčinná štátnej polícii, ktorá koordinuje bezpečnostné opatrenia pri takýchto zhromaždeniach," uviedlo pre TASR hlavné mesto.