Pôvodne sa domnievali, že blízko vojenského tábora bude podľa nálezu dvoch kotiev prístav, ktorým prepravovali légie na územia osídlené kmeňmi Kvádov. Napokon našli niečo, čo nečakali! V silnom prúde mútnej vody objavili pilóty Mosta Barbarika, ktorý datujú do 2. až 4. storočia nášho letopočtu.
Archeológovia doteraz nevedeli, ako Rimania cez Dunaj, ktorý tvoril hranicu rímskeho impéria so svetom barbarov, prepravovali vojakov so zásobami. Podľa nálezu dvoch kotiev boli presvedčení, že niekde v blízkosti tábora musel byť prístav. „V blízkosti sa nachádzal vojenský tábor, ktorý ležal na severnej strane Dunaja, akousi hranicou rímskeho impéria. Na druhej strane bol veľký légiový tábor a tieto tábory spolu navzájom komunikovali,“ uviedla Miroslava Daňová z Trnavskej univerzity z katedry klasickej archeológie.
„Minulý rok sme sa snažili nájsť prístav, aby sme sa o spôsobe komunikácie s materským táborom v Barbariku dozvedeli viac,“ doplnila. S pomocou špeciálnych sonarov, potápačov a poriečnej polície s dobrovoľníkmi však objavili niečo, čo prepísalo históriu. Dva odlišné svety prepájal most na kamenných pilótoch.
„Na základe mapy a s pomocou sonarov sme lokalizovali nálezy. Potápači, ak to bude možné, z nich odoberú vzorky,“ dodala Daňová. Zlá viditeľnosť do 30 centimetrov, hĺbka až 7 metrov a silný prúd dávajú potápačom poriadne zabrať a fotky spod hladiny zatiaľ nemajú, no identifikovali torzá nosných pilierov. „Zistili sme, že sú tu pilóty rímskeho mosta,“ prezradila archeologička.