Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár asociácie Andrej Lasz, tento krok sa dotkne vysoko kvalifikovaných odborníkov, ktorí sú za svoje vedomosti a zručnosti právom adekvátne ohodnotení.
„Náš trh práce a naša ekonomika takýchto ľudí potrebuje a už dnes nám vo veľkom odchádzajú do zahraničia. Mali by sme robiť všetko preto, aby sme ich udržali doma. Obávame sa, že zrušenie stropu spôsobí presný opak," zdôraznil generálny sekretár APZD.
Zámer ministerstva práce kritizuje aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov bude podľa tajomníka RÚZ Martina Hoštáka trestom za úspech pre tých, ktorí na sebe celý život tvrdo pracovali a vzdelávali sa. „Zvyšovanie či úplné zrušenie stropov bolo historicky verejnosti prezentované ako spôsob ako zrovnoprávniť bohatších s chudobnejšími, špekulantov či osôb s vysokými príjmami pochybného pôvodu sa však takéto opatrenie nedotkne," povedal Hošták pre agentúru SITA.
Slovensko podľa neho dlhodobo patrí medzi krajiny s najvyšším daňovo-odvodovým zaťažením. Aktuálny maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne tvorí 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku, čo v tomto roku predstavuje 7 644 eur. „Ďalšie zvyšovanie týchto nákladov len prispeje k ďalšiemu odlevu kvalitných a špičkových slovenských mozgov do zahraničia," tvrdí predstaviteľ RÚZ.