V nasledujúcich rokoch je potrebné počítať s preočkovaním, uviedla s odvolaním sa na dokument britskej vládnej zdravotníckej komisie SAGE agentúra Reuters.
"Je veľmi pravdepodobné, že imunita získaná očkovaním proti nákaze SARS-CoV-2 a potenciálne ťažkému priebehu ochorenia (ale pravdepodobne v menšej miere) postupom času slabne," uviedla v dokumente SAGE.
"Je teda pravdepodobné, že očkovacie kampane proti SARS-CoV-2 budú pokračovať v mnohých nasledujúcich rokoch. V súčasnej dobe ale nevieme, aká bude optimálna frekvencia preočkovanie k ochrane zraniteľných osôb pred chorobou covid-19," uviedli v texte vedci z Kráľovskej univerzity v Londýne, Birminghame a z úradu pre verejné zdravie Public Health England (RP).
Británia očkuje vakcínami proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca, Pfizer / BioNTech a Moderna. Podľa vedcov sa dá očakávať, že ochrana poskytovaná týmito vakcínami zostane silná voči vážnemu priebehu choroby. Účinnosť proti miernej alebo bezpríznakové forme ochorenia ale časom zrejme klesne. Túto teóriu potvrdzujú neoficiálne údaje z Británie a Izraela, dodali autori dokumentu.
Izraelské ministerstvo zdravotníctva nedávno zverejnilo dáta o zničujúcej sa účinnosti vakcíny proti koronavírusu. Úrad uviedol, že ochrana proti nakazeniu je teraz po očkovaní 39-percentná, proti vážnemu priebehu choroby 91-percentná a proti hospitalizácii 88-percentná. Firmy Pfizer a BioNTech pôvodne udávali vyššie ako 90-percentnú účinnosť svojho prípravku proti nákaze.
Izrael potom oznámil, že osobám starším ako 60 rokov ponúkne preočkovanie treťou dávkou vakcíny proti covidu od spoločností Pfizer a BioNTech. Ako prvý sa nechal preočkovať izraelský prezident Jicchak Herzog.