Vzhľadom na rozsah zásahov biologickým larvicídom BTI, viac ako dva milióny štvorcových metrov, sa podľa magistrátu podarilo zničiť miliardy lariev komárov, ktoré by sa inak vyvinuli na dospelé jedince. "Bez týchto zásahov by situácia bola neporovnateľne horšia," deklaruje hlavné mesto.
Pravidelný monitoring liahnísk komárov, ako aj zásahy larvicídom BTI realizuje mesto už od jari. Po júlovom vyliatí povodia riek Dunaja a Moravy, po výdatných zrážkach v Rakúsku a Nemecku, ešte intenzívnejšie. Najintenzívnejšie zásahy realizovalo mesto v kritických lokalitách ako Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Rusovce. "Paralelne sme však monitoring a zásahy proti larvám komárov realizovali aj mimo týchto lokalít, kde sa v dôsledku zrážok tvorili periodické mláky," uviedlo.
Rieky sa na území Bratislavy začali vylievať 18. júla. Situáciu samospráva okamžite, aj vzhľadom na bezpečnostné hľadisko, monitorovala priamo v teréne. "Aj keď sme boli pripravení, bolo so zásahmi potrebné počkať, kým sa hladiny ustália, pretože stúpajúca hladina menila profil a rozsah liahnísk. Tento čas sme využili na dôkladné zmonitorovanie zaplaveného územia a naplánovanie čo najefektívnejších zásahov," priblížil magistrát.