Vzhľadom na rozsah záplav a vysoké teploty, ktoré prajú rýchlemu vývoju komárov, muselo mesto rýchlo konať, aby čo najskôr zničilo čo najviac lariev, kým sa z nich vyliahnu dospelé komáre. Do zásahov sa zapojil aj mestský komunálny podnik či miestni dobrovoľníci. S rozsiahlymi zásahmi sa začalo od 20. júla, keď sa jednotlivé liahniska začali oddeľovať od hlavných tokov a monitoring už identifikoval larvy.
"Na otvorených plochách sme využili aplikáciu BTI dronom. Zaplavené lesnaté územia sme ošetrovali pozemným postrekom a v liahniskách s hustým porastom tráv, rákosia a nízkej vegetácie sa najviac osvedčila ručná aplikácia BTI vo forme granulátu, ktorý cez listy prepadá do vody, kde ničí larvy komárov," priblížila samospráva. Na väčšine plôch, kde sa vykonala kontrola po zásahu, sa potvrdila takmer stopercentná účinnosť. V liahniskách, kde sa pri kontrole ešte nejaké larvy vyskytli, zásah mesto opakuje.
Napriek zásahom nejaké komáre podľa magistrátu v Bratislave vždy budú. "Cieľom nie je a ani nemôže byť eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizovať ich kalamitné liahnutie," tvrdí. Mesto poukazuje aj na viaceré územia s 5. stupňom ochrany, kde nie je možné zasiahnuť. Zasahovať nemôže ani v súkromných záhradách.