Vďaka virtuálnej realite môžeme cestovať na nedostupné miesta, medici sa môžu učiť zložité zákroky a najnovšie môže poslúžiť aj ako dobrý nástroj spravodlivosti. Umožní totiž prechádzku po mieste činu, vďaka čomu budú môcť súdy jednoduchšie dospieť k správnemu verdiktu. Virtuálna realita umožňuje človeku, ktorý je vystrojený správnou výbavou, teda okuliarmi, prípadne konzolou či inými pomôckami, aby sa mohol poprechádzať po miestach, ktoré sú nielen vzdialené.
Dokáže tiež preniesť na miesta, ktoré vôbec neexistujú alebo zrekonštruovať udalosti, ktoré sa odohrali už pred dávnou dobou. Na túto skutočnosť si posvietili vedci z univerzity v Južnej Austrálii. Použili laserový systém, pomocou ktorého simulovali miesta trestných činov, vďaka čomu ich mohli porotcovia zažiť takpovediac na vlastnej koži, a zároveň sledovať konanie obvinených, obetí i svedkov.
Fotky nestačia
Tradične sa pri súdnych pojednávaniach ukazujú porotcom rozhodujúcim o vine či nevine obžalovaného fotografie. To znamená, že celkovú predstavu o udalostiach si musia vytvoriť vo vlastnej fantázii, čo ich často vedie k rozličným záverom a na spoločnom rozsudku sa neraz nedokážu dohodnúť. Keď mali možnosť si prezrieť miesta činu pomocou virtuálnej reality, zvýšila sa šanca, že sa zhodnú až o 87 percent. To výrazne zefektívni prácu súdov.
Počas pokusu austrálskych vedcov sa vďaka virtuálnym okuliarom porotcovia mohli presunúť na miesto autonehody, či hoci aj vraždy, všimnúť si rôzne súvislosti a dokonca si mohli pozrieť samotnú udalosť z pohľadu obvineného, svedkov, či dokonca obete. Práve tieto nové možnosti sú veľkým pokrokom, lebo vizualizácia len na základe statických fotografií môže byť pre niektorých ľudí veľmi náročná.