V prípade pochybení chce aj dôrazný postoj k zlyhaniu podriadených zložiek. Uviedol to v stanovisku pre TASR.
Krúpa hovorí, Policajný zbor je riadený tak, aby bol nezávislý a nepodliehal politickým tlakom. Polícia súčasne zo zákona vykonáva úlohy na ochranu verejného poriadku, na ktoré nesmie rezignovať. "Preto od policajného vedenia v blízkej dobe očakávame uspokojivé zodpovedanie všetkých otázok spojených s taktickým postupom počas nepovolených demonštrácií, a v prípade pochybení aj dôrazný postoj k zlyhaniam podriadených zložiek," poznamenal.
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na margo protestov povedala, že na zhromaždenia majú občania právo. Považuje však za neprípustné, aby naschvál blokovali dopravu. "Polícia by mala zasiahnuť čo najskôr tak, aby neboli dotknuté práva ostatných občanov," podotkla.
Polícia si podľa Remišovej musí vybrať takú taktiku, aby nepripustila eskaláciu konfliktov. Do budúcna by ju mala nastaviť tak, aby demonštranti ostali mimo hlavných tepien mesta a neobmedzovali ostatných.
Zároveň strana SaS deklaruje, že dôveruje vláde premiéra Eduarda Hegera a aj ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (obaja OĽANO), ktorý je zodpovedný za svojich ľudí a ich prípadné zlyhanie, povedal pre TASR hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Ostré slová Šeligu
Koaličný poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) požiadal predsedu branobezpečnostného výboru parlamentu Juraja Krúpu (OĽaNO), aby na najbližší výbor predvolal policajného prezidenta Petra Kovaříka za účelom vysvetlenia postupu polície pri protiočkovacom proteste v Bratislave zo štvrtku 29. júla a tiež jeho slov, že na takéto udalosti si treba zvykať. Ako ďalej napísal na sociálnej sieti, Národná rada SR v zmysle zákona o policajnom zbore kontroluje činnosť Policajného zboru. Poslanec preto očakáva, že policajný prezident poskytne poslancom zrozumiteľné a jasné vysvetlenie.
„Nepríde mi v poriadku, že občania musia osem hodín trpieť blokádu mesta, že je sanitke bránené v prejadze, že vodiči sú terčami atakov, že verbálne prejavy, ktoré sú spôsobilé na „výmenný lístok" k špecialistovi dostali prednosť pred ochranou práv bežných občanov, ktorí nechceli nič iné, ako ísť z alebo do práce, prípadne prejsť centrom mesta. Nie, na toto si nechcem zvykať!," vyhlásil Šeliga.
Poslanec doplnil, že všetci občania majú právo protestovať, ale aj pri protestoch platí zákon. „Ak si niekto ohlási protest napríklad na podporu tvrdenia, že zem je plochá a dodrží zákon, prosím, je to jeho právo a takýto protest budeme všetci rešpektovať, aj keď vieme, že zem plochá nie je. Rešpektovanie ústavného práva zhromažďovať sa nie je podmienené témou protestu, ale tým, či bol alebo nebol dodržaný zákon a ochrana verejného poriadku," dodal.
Hnutie Progresívne Slovensko zorganizovalo v piatok 30. júla zhromaždenie ne podporu očkovania, ktoré malo byť odpoveďou na antivaxerské protesty pred parlamentom a prezidentským palácom, na ktorých sa niektorí účastníci správali agresívne, prípadne šírili konšpirácie.
Pred Prezidentským palácom v Bratislave protestovali vo štvrtok 29. júla stovky ľudí. Dôvodom mala byť novela zákona zvýhodňujúca očkovaných, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v pondelok 26. júla. Priebeh zhromaždenia bol z pohľadu bratislavskej polície pokojný, preto zasiahla až po niekoľkých hodinách a protest ukončila. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) následne informoval, že štáb Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave celý priebeh štvrtkového štrajku proti očkovaniu monitoroval a zaznamenával, aby tí, ktorí sa „nevedeli zmestiť do kože", mohli byť v najbližšej dobe riešení príslušnými orgánmi.