Naše stravovanie v minulosti ovplyvňovalo veľa trendov. Chvíľu sa verilo, že všetky tuky sú pre ľudské zdravie škodlivé. Do popredia sa preto dostali nízkotučné potraviny. Neskôr sa začal uplatňovať opačný princíp, kedy sa s cieľom zhodiť prebytočné kilá prijímali vysoké množstvá tukov.
Ak túžite byť zdravší, spoľahnite sa radšej na vyváženú a plnohodnotnú stravu, ktorá obsahuje všetky základné zložky v rozumnej miere, a to vrátane tukov.
Kvalitný zdroj energie
„1 gram tukov obsahuje až 38 kJ (9 kcal). Odporúča sa, aby denný príjem tukov pokrýval 20 až 35 percent celkového energetického príjmu, čo predstavuje približne 45 – 80 gramov tukov denne, v závislosti od pohlavia, váhy a veku jednotlivca“, vysvetľuje MUDr. Peter Chlebo, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Tuky, nazývané aj ako lipidy, tvoria základ niektorých hormónov, podieľajú sa na termoregulácií a sú pevnou súčasťou orgánov, ako je napríklad mozog. „Pre ľudský organizmus a jeho zdravie majú najväčší význam cholesterol a jeho subfrakcie, triacylglyceroly a fosfolipidy, ktoré sa tvoria najmä v pečeni,“ dopĺňa MUDr. Peter Chlebo, PhD.
Strašiak menom cholesterol
Cholesterol bežne prijímame prostredníctvom potravy a pokiaľ ho nemáme dosť, ľudský organizmus si ho začne vyrábať sám. Je dôležitou súčasťou hormónov, bunkových membrán a žlče, preto je nevyhnutný pre správne vstrebávanie tukov z potravy.
Zlé meno mu robí jedna časť, označovaná ako LDL alebo „zlý“ cholesterol. Práve ten je rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Naopak, dobrý HDL cholesterol naše telo chráni. „Denný odporúčaný príjem cholesterolu by nemal presiahnuť 300 mg. V opačnom prípade hrozí vznik a rozvoj aterosklerózy,“ upozorňuje odborník na výživu.
Hlavnými zdrojmi sú potraviny živočíšneho pôvodu, pričom najviac ho nájdete v žĺtkoch a pečeni, menej ho obsahujú maslo a smotanové syry.
Dobré verzus zlé
Nenasýtené mastné kyseliny (tuky) majú priaznivý vplyv na zdravie ľudí, pretože znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a pozitívne ovplyvňujú metabolizmus tukov, najmä cholesterolu. Medzi ich hlavné zdroje patrí:
• olivový, repkový a slnečnicový olej
• rastlinné margaríny
• orechy a semiačka
• rybí tuk
Pri snahe o zdravú životosprávu si treba dávať pozor na nasýtené mastné kyseliny. Tie nájdete v masti, slanine, klobásach a salámach, v masle, smotane, tučných syroch, no pridávajú sa tiež do slaného a sladkého pečiva, napolitánok, keksov, praliniek a lacných čokolád.
Spoľahnite sa na Nutri-Score
S cieľom zjednodušiť nákupy svojim zákazníkom, používa Kaufland ako jeden z prvých predajcov potravín na Slovensku moderné označovanie potravín, Nutri-Score na svojich vlastných produktoch. To radí obsah nasýtených mastných kyselín v potravinách medzi negatívne hodnoty, ktoré záporne ovplyvňujú výsledný Nutri-Score pre daný produkt.
V súvislosti s tukmi je dôležité spomenúť, že Nutri-Score pozitívne ovplyvňuje obsah ovocia, zeleniny, strukovín, orechov a repkový, vlašský alebo olivový olej. Daný produkt však musí obsahovať minimálne 40 percent týchto zložiek.
Pri hodnotení tukov je potrebné zohľadniť viaceré faktory a rozlišovať údaje o nasýtených a nenasýtených mastných kyselinách. Nutri-Score to urobí za vás, vďaka čomu ušetríte kopu času aj energie.