„Je nemožné, aby prevádzkovateľ v praxi suploval úlohu policajta a kontroloval, či každá vstupujúca osoba je zaočkovaná, alebo disponuje platným negatívnym výsledkom testu. Je teda pravdepodobné, že gro zodpovednosti bude, tak ako doposiaľ, na vedomí a svedomí jednotlivých zákazníkov,“ dodal Martin Hošták za RÚZ. „Doteraz som nepotrebovala vedieť, či sú moji zákazníci očkovaní na tetanus, chrípku či tuberkulózu! Každý by mal vedieť, čo je pre neho dobré a čo nie,“ dopĺňa majiteľka kaderníctva v Trenčíne Marika.
Stále nie je jasno
Ako to v praxi naozaj bude fungovať, sme sa spýtali aj príslušných rezortov. Ministerstvo hospodárstva, ktoré zastrešuje oblasť podnikania, nám odpísalo, že daná problematika nespadá do jeho kompetencie. Ani rezort zdravotníctva zatiaľ jasnú predstavu nemá. „Všetky detaily sú aktuálne predmetom interných rokovaní, následne budeme včas komplexne informovať,“ napísala hovorkyňa Zuzana Eliášová. Či bude všetko pri kontrole preukazov s kostolným poriadkom, netušia ani hygienici.
„Spôsob implementácie schválených ustanovení v novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa v súčasnosti nastavuje s ministerstvom zdravotníctva aj odborným konzíliom. Bude závisieť od novej verzie COVID automatu, na ktorej sa v súčasnosti pracuje,“ uzavrel za ÚVZ SR Marek Eliáš.
Budú môcť zamestnávatelia kontrolovať očkovanie?
Róbert Bános, advokát
- Za predpokladu, že takáto povinnosť bude vyplývať z právneho predpisu, ktorý bude v súlade s Ústavou SR a najmä ak bude dochádzať iba k nahliadaniu do týchto dokladov (ako to bolo v prípade preukazovania sa negatívnym výsledkom testu), mal by byť tento postup v poriadku. Bude však otázkou posúdenia, ktoré právo (ochrana verejného zdravia a ochrana súkromia a osobných údajov) bude mať prednosť. Predpokladám, že táto otázka bude predmetom posúdenia zo strany Ústavného súdu SR.