Štúdia v USA síce prebehla na malom počte ľudí a jej výsledky treba overiť, no naznačuje nebezpečnosť tejto mutácie. Ak sa ňou nakazí zaočkovaný človek, má síce nižšie riziko hospitalizácie, no vírusovú nálož prenáša podobnú ako nezaočkovaný človek. Preto Američania v rizikových oblastiach naďalej odporúčajú rúška.
Počas uplynulého víkendu vzbudila vlnu záujmu nová štúdia americkej zdravotníckej inštitúcie CDC. Tá zmenila svoje odporúčanie, čo sa týka nosenia rúšok, a hovorí, že aj plne zaočkovaní ľudia by mali v rizikových oblastiach rúška v interiéri nosiť.
„V piatok zverejnilo CDC štúdiu, ktorá zachytáva 469 obyvateľov Massachusetts, ktorí sa nakazili pri júlových hromadných podujatiach. 74 % z nich bolo plne očkovaných a 89 % prípadov malo delta variant. Toto by problémom samo osebe nebolo. Vedci však zistili, že vírusová nálož u delta pozitívnych je podobná u 127 úplne očkovaných ľudí a 84 ďalších, ktorí boli neočkovaní, čiastočne očkovaní, alebo ktorých stav očkovania nebol známy,“ hovorí analytik Martin Smatana.
V praxi tak zo štúdie vychádza, že očkovaní, aj keď majú menšiu šancu sa nakaziť, ak sa už nakazia deltou, tak môžu vírus šíriť ako neočkovaní. „Ide o malú skupinku ľudí a aj samotní autori štúdie píšu, že to je málo na to, aby sa robili závery. Píšu, že je nevyhnutné, aby sa spravila väčšia štúdia,“ dodal Smatana.
Pripomína však, že štúdie naďalej dokazujú, že očkovanie funguje aj na delta mutáciu z hľadiska predchádzania závažných príznakov koronavírusu. Je to však o niečo menej ako na pôvodný variant COVID-19 a hrozí vyššie riziko infekcie aj pre očkovaných, preto sa vedci rozhodli odporúčať nosenie rúšok aj pre očkovaných ľudí.
Manévre v Číne
Delta straší aj Čínu, ktorá sa pomerne rýchlo vyrovnala s pôvodným variantom vírusu. Po tom, čo infekciu zachytili na letisku v Nankingu, sa rýchlo šíri. Minulý týždeň zaznamenali prípady v piatich provinciách, teraz je to už 15 provincií a mestských oblastí. Prípadov je síce len niekoľko stoviek, čo je v porovnaní s inými krajinami málo, Čína sa však horúčkovito snaží zastaviť šírenie delty v zárodku. Výsledkom sú masívne obmedzenia a testovanie miliónov ľudí.