Medzi ďalšie komplikácie, ktoré situáciu so zamorením komármi zhoršujú, patrí aj legislatíva. Podľa tej našej totiž nie je možné, aby bol biologický larvicíd používaný v chránených územiach v rámci najvyššieho stupňa ochrany. „Toto zohráva svoju úlohu aj v okolí Moravy, kde sú chránené územia so zákazom používania biologických metód. Je potom jasné, že odtiaľ prichádzajú komáre,“ vysvetlil ekológ.
Podľa neho je metropola Slovenska v tomto smere stále na začiatku boja a celý proces je vďaka tomu náročný aj pre firmy, ktoré sa s touto metódou stále iba učia pracovať a nemali kde poriadne vyskúšať, aká je najefektívnejšia metóda eliminácie malých okrídlených krvilačných beštií.
Najviac zasiahnuté oblasti
Podľa odborníka zároveň platí, že potrvá roky, kým sa hlavné mesto v boji s komármi dostane napríklad na úroveň oblasti Porýnia v Nemecku, kde dokážu zlikvidovať až 90 percent výskytu tohto nepríjemného hmyzu. Problém bude zatiaľ v najväčšej miere postihovať ľudí žijúcich v mestských častiach, ktoré sa nachádzajú v povodí Dunaja a Moravy.
Podľa Valla sa to týka najmä územia od Devínskej Novej Vsi po Devín, Karlovej Vsi či značnej časti nábrežia Petržalky, ale i Rusoviec či Čunova. Problémy však aktuálne zaznamenali aj ľudia žijúci v Starom Meste či Ružinove. Primátor a ekológ sa zhodujú, že komáre sa na tieto miesta dostávajú vďaka vetru.