V utorok o tom informovala juhokórejská tajná služba. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) čelí zhoršujúcemu sa nedostatku potravín, ku ktorému prispieva vlna horúčav a sucha.
Národná spravodajská služba v Soule informovala poslancov na stretnutí parlamentného výboru, ktoré sa konalo za zavretými dverami, že KĽDR dodáva ryžu určenú na obdobie vojny občanom s nedostatkom potravín, robotníkom a vidieckym štátnym úradom, vyjadril sa jeden z prítomných poslancov Ha Tä-kung. Ako povedal, pretrvávajúca vlna horúčav a sucho zničili v Severnej Kórei úrodu ryže, kukurice a ďalších plodín a tiež zabili dobytok. Miestne vedenie vníma boj so suchom ako „otázku národnej existencie“ a zameriava sa na zvýšenie verejného povedomia o kampani.
Ďalší z prítomných poslancov Kim Pjung-ki zase uviedol, že podľa spravodajskej služby Severná Kórea bežne potrebuje na výživu svojich 26 miliónov obyvateľov asi 5,5 milióna ton potravín, no v súčasnosti má o milión ton menej. KĽDR tiež vraj dochádzajú zásoby obilia a cena ryže stúpa.
Severná Kórea pravdepodobne uvoľňuje vojenské zásoby za lacnejšiu cenu, aká je na trhoch, aby stabilizovala ceny, uviedol odborník z GS&J Institute v Južnej Kórei Kwon Tä-džin. Ceny ryže sú tam podľa neho „značne nestabilné“, pretože vláda má limit na to, koľko ryže môže dodať.
Správy o severokórejských problémoch s potravinami prichádzajú v čase, keď je ekonomika krajiny naďalej postihnutá pandémiou ochorenia COVID-19. Vodca krajiny Kim Čong-un už skôr uznal, že KĽDR v dôsledku pandémie a ďalších ťažkostí čelí vôbec najhoršej kríze. Zatiaľ sa neobjavili správy o masovom hladovaní a spoločenskom neporiadku v KĽDR, pozorovatelia však očakávajú, že situácia sa bude naďalej zhoršovať až do jesenného zberu plodín.
KĽDR už mala podobné nedostatky potravín aj pred pandémiou, no jej potreby naplnilo pašovanie ryže a ďalších obilnín cez hranicu s Čínou. Pandemické zatvorenie hraníc však značne takéto pašovanie komplikuje, čo zhoršilo tohtoročný nedostatok, skonštatoval Kwon. Situácia však pravdepodobne podľa neho neprerastie do humanitárnej katastrofy akou bol hladomor v 90. rokoch minulého storočia. Ďalší odborníci očakávajú, že Čína pravdepodobne nedovolí, aby sa v KĽDR objavil masívny hladomor, keďže sa obáva prílevu migrantov či zriadenia zjednotenej proamerickej Kórey v jej pohraničí.
Juhokórejská spravodajská služba tiež podľa poslancov tvrdí, že KĽDR chce, aby Spojené štáty americké uvoľnili niektoré z novších medzinárodných sankcií, ktoré na ňu uvalili pre testy zbraní, ako podmienku návratu k rokovaniam o jej jadrovom programe. Služba tiež zároveň verí, že nič nenaznačuje, že by Kim Čong-un mal zdravotné problémy, ako sa špekulovalo.