Vietor/víchrica/hurikán
V poisťovniach sú rozdiely v samotnej definícii vetra. Napríklad víchrica môže byť v jednej poisťovni definovaná ako sila vetra od 70 km/h a v inej poisťovni od 80 km/h. V niektorej sú víchrica a hurikán to isté, inde nie.
Fúkať musí rýchlosťou aspoň 75 km/hodinu
Helena Kanderková, Allianz
- V Allianz – Slovenskej poisťovni je tornádo automaticky kryté už v základnom balíku majetkového poistenia Môj domov, spolu s ostatnými živlami. Nie je teda potrebné si ho špeciálne pripoisťovať. Zároveň nie je dôležité, či išlo o tornádo, víchricu alebo silný vietor. V zmysle poistenia sú kryté škody, ktoré spôsobilo prúdenie vzduchu rýchlosťou aspoň 75 km/hodinu.
Povodeň
Vo väčšine poisťovní sú obe tieto riziká spojené a nie je možné ich poistiť oddelene. Rozdiel však môže byť vo vyplatenej sume.
Povodeň - vzniká v dôsledku zvýšenia hladiny vodného toku či vodných nádrží nad úroveň brehu alebo pretrhnutím hrádze a následným vyliatím vody.
Záplava - je súvislá vodná plocha, ktorá môže vzniknúť aj z dôvodu povodne, ale aj z dôvodu vytrvalých zrážok alebo topenia snehu.
Blesk
Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku.
Priamy úder blesku - znamená, že blesk bezprostredne prešiel cez poistenú vec. Ak blesk udrie priamo, účinky je vidieť – spotrebič je spálený. Škody spôsobené priamym úderom blesku (vrátane guľového blesku) sú automaticky kryté v základnom poistení.
Nepriamy úder blesku - je poškodenie alebo zničenie, ktoré zvonku nevidieť.
Tip - Používajte tzv. prepäťovú ochranu. Je to relatívne lacná, malá vec, ktorú strčíte do zásuvky a až do nej zapojíte spotrebič. Ak by udrel blesk nepriamo, prepäťová ochrana zníži veľkosť prepätia na hodnoty, ktoré už elektrospotrebičom neuškodia.