V gymnastike na bradlách medzi mužmi triumfoval Cou Ťing-jüan, u žien na kladine Kuan Čchen-čchen a v skokoch do vody z trojmetrovej dosky zvíťazil Sie S'-i.
Reprezentanti Číny doteraz nazbierali 32 zlatých, 21 strieborných a 16 bronzových. Američania na druhej priečke mali v utorok bilanciu 2 - 3 - 4 a doteraz nazbierali 73 kovov (24 - 28 - 21). Japonci doteraz získali 19 zlatých, 6 strieborných a 11 bronzových.
Z utorkového programu asi najviac pútal atletický program a športovci na Národnom štadióne v Tokiu previedli mimoriadne výkony. Nór Karsten Warholm vo finále na 400 m prekážok ako prvý muž histórie dosiahol čas pod 46 sekúnd, zlato bral výkonom 45,94 s. Vlastný svetový rekord spred mesiaca z Osla prekonal o neuveriteľných 76 stotín sekundy.
Warholmov predchádzajúci rekord vo finále pohodlne pokoril aj strieborný Američan Rai Benjamin (46,17 s). "Na tréningoch mi občas tréneri pripomínali, že výkon pod 46 sekúnd je možný, ale len pri perfektnom behu. Bolo však ťažké vôbec si to predstaviť, pretože je to obrovská bariéra, o ktorej som sa ani neodvážil snívať," uviedol Karsten Warholm v prvej reakcii po svetovom rekorde.
V skoku o žrdi v súlade s očakávaniami získal zlato Švéd Armand Duplantis výkonom 602 cm. Po zisku najcennejšieho kovu previedol aj tri pokusy o nový svetová rekord, ale výšku 619 cm neprekonal. V prvom aj treťom pokuse k tomu mal mimoriadne blízko, ale latka ani raz nezostala na svojom mieste.
V ženskom kladive si tretie zlato bez prerušenia vybojovala Poľka Anita Wlodarczyková, ktorá dosiahla výkon 78,48 m. Úspech Poľska podčiarkla bronzom Malwina Kopronová.
Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová v utorok získala už svoje štvrté olympijské zlato, keď po úspešnej obhajobe najcennejšieho kovu na stovke sa jej podarilo zopakovať prvenstvo z Ria de Janeiro 2016 aj na dvojnásobnej vzdialenosti.
V utorok sa Tokiu skončili súťaže v športovej gymnastike a dva najcennejšie kovy získali reprezentanti Číny a jedno zlato domáci Daiki Hašimoto na hrazde.
Na tokijskom velodróme sa v stíhacích pretekoch žien na 4 km menil svetový rekord hneď trikrát. Najprv nové maximum vytvorili Britky časom 4:06,748 min, vzápätí ho rovnako v semifinále zlepšili Nemky 4:06,166 min a tie ho ešte zlepšili vo víťaznom finále na 4:04,242
Aspoň jednu medailu na OH v Tokiu už získalo 84 krajín, z najcennejšieho kovu sa už tešili reprezentanti 57 štátov.
Po utorku má Slovensko na svojom konte zlato a dve striebra, po boku Juhoafrickej republiky a Hongkongu mu v poradí krajín patrí 36. pozícia.
V Japonsku rozdelia spolu 339 medailových kompletov a v stredu 4. augusta je na programe 17 finálových disciplín. V hre o cenný kov nebude žiadny Slovákov, ale bojovať o postup ďalej budú v rýchlostnej kanoistike Samuel Baláž s Adamom Boteko, v zápasení voľnoštýliar Boris Makojev.
V chôdzi na 50 km bude zlato z Ria obhajovať Matej Tóth. V spomínanej disciplíne sa predstaví aj Michal Morvay.
Mária Czaková zabojuje o medailu v chôdzi na 20 km. V rýchlostnej kanoistike K4 na 500 m medzi mužmi sa predstaví posádka lode v zložení: Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček a Adam Botek.