Delta variant, ktorý v nej bude podľa všetkého dominantný, je pritom podľa odborníkov oveľa nákazlivejší a šíri sa omnoho vyššou rýchlosťou ako predchádzajúce varianty.
Na druhej strane, hoci je na Slovensku nízka zaočkovanosť, predsa len máme nadpolovičnú väčšinu dospelej populácie už zaočkovanú, čo je v boji proti delta variantu výhoda. Nový Čas oslovil renomovaných expertov, ktorí od začiatku sledujú pandémiu a pracujú s nakazenými, na čo sa má Slovensko v najbližších mesiacoch pripraviť.
Môžeme čakať to, čo pred rokom
Peter Celec, molekulárny biológ, vedec
- Obávam sa, že môžeme čakať to isté, čo pred rokom. Akurát sa už nebudeme môcť tváriť prekvapene. Síce bude časť populácie imúnna, na druhej strane však máme infekčnejší vírus. Bez ohľadu na varianty budú opäť najohrozenejší nezaočkovaní seniori. V iných krajinách majú zaočkovaných skoro všetkých seniorov, a tým pandémia bude pokračovať najmä u nezaočkovaných mladých. Čo sa týka vhodných opatrení, môžem odporúčať jediné: očkovanie, očkovanie, očkovanie. Rúška, odstupy a testovanie mali aký-taký zmysel, keď neboli dostupné vakcíny.
Vlna bude vysoká, ale kratšia ako doteraz
Peter Visolajský, lekár
- Špecifikom delta variantu je to, že je veľmi infekčný a dá sa pred ním veľmi ťažko chrániť. Preto sú predpovede len také, že do konca roka sa s ním každý človek stretne, a buď sa infikuje a prekoná koronavírus, prípadne bude mať aj vážny priebeh a následky, alebo, druhá možnosť, ktorá nám zostáva, je zaočkovať sa a byť pred tou infekciou chránený. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že pred touto mutáciou nám veľmi nepomôžu ani tie doteraz používané opatrenia, ako sú lockdown, izolácia či testovanie. Ako jediné efektívne opatrenie vychádza zo štúdií už len očkovanie. Na základe toho, že tá delta je vysoko infekčná, sa dá usúdiť, že ďalšia vlna bude veľmi vysoká, ale kratšia, ako sme videli doteraz. Naraz sa infikuje podstatne väčšie množstvo ľudí. Preťaženie nemocníc preto môže byť tentoraz oveľa horšie, pretože v krátkom čase budeme mať veľmi veľa pacientov.