Na Slovensku máme podľa ministerstva zdravotníctva už niekoľko dní tretiu vlnu.
Vírus si raz nájde každého
Peter Sabaka, infektológ
Na čo sa ľudia majú pripraviť v súvislosti s delta variantom?
- Situácia bude najprv podobná tej, akú sme mali doposiaľ. Vírus sa bude v prvom rade šíriť medzi mladými ľuďmi, ktorí sú viac sociálne aktívni a teraz v lete sa aj veľa stretávajú. Toto vidíme aj v iných európskych krajinách. Veľký problém by mohol nastať pri otvorení škôl, keď hrozí to, že sa premoria celé triedy aj celé školy. To bude problém aj z hľadiska toho, že bude opäť hroziť v septembri a októbri zatváranie škôl, čo, samozrejme, nikto nechce. Nemocnice sa začnú dostávať do problémov až vtedy, keď sa epidémia opäť dostane k starším generáciám, teda k ľuďom, ktorí majú nad 50 či 60 rokov. Preto je obzvlášť nevyhnutné zaočkovať čo najviac ľudí nad 50 rokov. Najmenej postihnutý región bude zrejme Bratislava, pretože v Bratislave je najvyššie precento zaočkovaných ľudí nad 50 rokov. Oveľa väčší problém môže byť v regiónoch, kde bola relatívne slabšia druhá vlna, čiže je tam nízka premorenosť a zároveň je tam nízky záujem o očkovanie. To sú napríklad Rimavská Sobota, Rožňava a podobne.
O akom časovom horizonte hovoríme?
- Asi k tomu príde až na jeseň. Najbližšie dva-tri týždne nepredpokladám, že by mal byť nejaký väčší problém. Maximálne sa vírus začne viac šíriť u mladšej generácie, ktorá žije bohatým sociálnym životom.
Aké sú špecifiká delta variantu oproti predchádzajúcim variantom?
- Pri delta variante všetko ide rýchlejšie. Jeho najväčší problém je, že je mimoriadne nákazlivý. Je to jedno z najnákazlivejších vírusových ochorení, ktoré poznáme. Nákazlivejšie sú z tých bežných vírusových ochorení už len osýpky. Čo sa týka účinnosti vakcín, tá klesla medzi alfa a delta variantom pri Pfizeri z 95 na nejakých 88 percent, čo sa týka prevencie ochorenia. Vieme teda, že vakcíny fungujú, hoci menej.