Na Slovensku máme podľa ministerstva zdravotníctva už niekoľko dní tretiu vlnu.
Zasiahne najmä neočkovaných ľudí
Vladimír Leksa, imunológ
- Na rozdiel od druhej vlny, ktorá bola pre Slovensko dosť zlá a devastujúca, túto vlnu už máme vo svojich rukách. Máme už zbraň, ktorou ju dokážeme minimalizovať, vyhnúť sa jej a vyjsť z nej s minimálnymi následkami - a tou zbraňou je očkovanie. Ja by som všetkým, ktorí ešte nie sú rozhodnutí a váhajú, radil, aby tých pár týždňov, ktoré máme ešte k dobru, využili na to, aby sa dali zaočkovať. Lebo tretia vlna sa naozaj bude týkať hlavne nezaočkovaných. Tí, ktorí už sú imúnni, či už na základe prekonania ochorenia, alebo na základe vakcinácie, tak aj keď na ten vírus ochorejú, ten priebeh ochorenia bude mierny, nebude vyžadovať hospitalizáciu a nebude im hroziť úmrtie, čo sa o neimúnnych neočkovaných ľuďoch nedá povedať. Delta variant sa šíri rýchlejšie, to, či je aj smrteľnejší, ako boli tie predchádzajúce, ešte nie je jasné a nedá sa to s istotou povedať. Raz musíme začať žiť, a to očkovanie nám dáva na to príležitosť. Okrem očkovania je tu ešte jedna vec, ktorú by ľudia mali podľa mňa robiť. Mali by sa vyhýbať dezinformačným zdrojom a šíriteľom hoaxov, ktorí možno aj sami sú už dávno zaočkovaní, ale šíria nepravdy a môžu spôsobiť naozaj veľké tragédie medzi ľuďmi, ktorí im uveria.
Výhody budú mať zaočkované okresy
Zuzana Krištúfková, epidemiologička
- Vysoká infekčnosť delta variantu nám dáva len dve možnosti: Buď sa dáme zaočkovať alebo sa nakazíme a budeme čeliť riziku úmrtia. Konzílium vypracovalo inovovaný COVID automat, zohľadňujúci očkovanie aj vysokú infekčnosť delta variantu, ktorý tretiu vlnu zrejme spôsobí. Jedným z princípov návrhu je to, že okresy, ktoré budú mať zaočkovanosť osôb starších ako 50 rokov nad 60 percent, budú mať výhody.
Mortalita by mala byť nižšia
Vladimír Krčméry, lekár
- Môžeme hovoriť skôr o tretej epidémii. Prvá bola spôsobená zánosom z Číny, druhá z Anglicka, tretia z Indie a jej klinický priebeh aj rýchlosť šírenia sú odlišné od prvých dvoch epidémií. U nás prebieha tou najpriaznivejšou formou, tzv. tlejúcej choroby - tak ako minulé leto - s pomalým výstupom počtov v dôsledku stúpajúcej očkovanosti a relatívne prísneho otvárania sa smerom von, ako aj školských prázdnin. Verím, že sa minuloročný scenár druhej vlny epidémie túto jeseň nezopakuje, pretože bude polovica ľudí zaočkovaná a k tomu možno bude 20 % imúnnych po prekonaní ochorenia, či už o ňom vedeli, alebo nie. V optimistickom scenári môžeme rátať s desiatkami až stovkami nakazených denne, v pesimistickom so stovkami až tisíckami denne. Mortalita vzhľadom na stúpajúcu zaočkovanosť bude nižšia.