Objavil ho na zábere, ktorý vytvoril pri silnej júlovéj búrke. Pôvodne si myslel, že je záber rozmazaný, odborníci ale pokladajú snímku za raritu, informovala v stredu novinárov Hvezdáreň a planetárium Brno, kde Gabzdyl pracuje na dramaturgickom oddelení.
Fotografovaniu bleskov sa Gabzdyl venuje mnoho rokov. Fotka, ktorú urobil večer 25. júla, však prekvapil aj jeho. "Sprvu som myslel, že zle vidím. Potom, že som drgol do foťáku alebo že nastal nejaký technický problém. Ale keď som sa pozrel bližšie, videl som, že rozostrený je len blesk. A keď som ten štvornásobný blesk našiel aj na okraji záberu z druhého fotoaparátu s trochu iným objektívom, došlo mi, že ide o skutočný jav, "opísal Gabzdyl.
Fotografiu skúmal s kolegami z brnenskej hvezdárne a zistil, že výboje nemajú úplne totožné dráhy a zároveň sa zbiehajú do jedného bodu. Potom, čo snímku umiestnil na facebook, ho záujemcovia o meteorológiu upozornili, že možno zachytil vzácny stuhový blesk. Gabzdyl preto poslal fotku portálu in-pocasi.cz, ktorý potvrdil, že pravdepodobne ide o raritu.
Stuhový blesk má širší kanál než typický čiarový blesk, tvorí ho niekoľko spätných výbojov. "Ide o pomerne zriedkavú udalosť, ktorú sa hlavne v predchádzajúcej dobe podarilo fotograficky zachytiť len veľmi výnimočne. To viedlo určitú skupinu odborníkov aj k názoru, že v skutočnosti ide o chybný fotografický záznam, ktorý je spôsobený pohybom fotografického prístroja," vysvetlil na portáli in- pocasi.cz Michal Žiak z Katedry meteorológie a ochrany prostredia Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej.