"Rozhodne odmietame toto čiernobiele videnie sveta, keďže môžeme urobiť oboje," vyhlásila hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v reakcii na výzvu WHO. Podľa Psakiovej majú USA dostatočné zásoby vakcín na pokračovanie distribúcie očkovacích látok do zahraničia a zároveň vedia zabezpečiť, aby boli všetci Američania plne zaočkovaní.
"Ak americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odporučí aplikovať aj tretiu dávku vakcíny, veríme, že budeme mať dostatok zásob na preočkovanie občanov a zároveň budeme mať dostatok očkovacích látok pre krajiny tretieho sveta," povedala Psakiová.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu vyzval na odloženie podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny.
"WHO žiada moratórium na (tretiu dávku) vakcíny aspoň do konca septembra, aby bolo možné zaočkovať najmenej desať percent populácie každej krajiny," vyhlásil Tedros.
Šéf WHO výzvu smeroval bohatým štátom, ktoré v tempe očkovania výrazne predbehli rozvojové krajiny. Predstavitelia WHO podľa agentúry AP tvrdia, že ešte nie je vedecky dokázané, že poskytnutie tretej dávky vakcíny je účinné pri predchádzaní šíreniu koronavírusu.
"Nemáme k dispozícii úplný súbor dôkazov o tom, či je to potrebné, alebo nie," povedala riaditeľka WHO pre imunizáciu a vakcíny Katherine O'Brienová.
WHO opakovane žiada, aby bohaté štáty urobili viac pre zlepšenie prístupu k očkovacím látkam v rozvojových krajinách. Izrael, Francúzsko, Nemecko a niektoré krajiny Blízkeho východu už podľa AP začali podávať tretie dávky očkovacích látok. Ďalšie krajiny vrátane USA a Británie zvažujú očkovanie treťou dávkou v súvislosti so šírením vysoko prenosného variantu delta.