Štátna rada uviedla, že francúzska vláda bola už pred rokom vyzvaná, aby zlepšila kvalitu ovzdušia v piatich metropolitných oblastiach. Povolené limity znečistenia sa však aj napriek tomu stále prekračujú v Paríži a Lyone. Napriek zníženiu intenzity dopravy, ktorú zapríčinili protiepidemické opatrenia, sa k stanovenými limitom približujú aj úrovne znečistenia v mestách Marseille, Toulouse a Grenoble a ich okolí.
Štátna rada odôvodnila vysokú pokutu skutočnosťou, že hraničné limity pre pevné častice v ovzduší sú stanovené už od roku 2005 a pre oxid dusičitý od roku 2010. Štátna rada je poradným orgánom vlády, avšak pôsobí aj ako najvyšší správny súd a tak môže štátu udeľovať aj pokuty. Francúzsku vládu rada zároveň v stredu vyzvala na prijatie ďalších krokov zameraných na zlepšenie čistoty ovzdušia, ktoré siahajú ďalej než zamýšľaný prechod na ekologickejšie autá a postupný zákaz používania fosílnych palív na vykurovanie.
Rada tiež avizovala, že situáciu a prijaté opatrenia prehodnotí začiatkom roka 2022 a rozhodne o prípadnej ďalšej pokute pre štát. Aktuálna pokuta sa týka len prvej polovice roka 2021, pričom obdobná pokuta by mohla byť štátu uložená aj za druhú polovicu roka, píše DPA. Pokuta bude po zaplatení štátom poukázaná environmentálnym združeniam inštitúciám vrátane Priateľov Zeme, ktoré sa na Štátnu radu v tejto súvislosti obrátili.