Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Väčšina z nich patria pod mestskú Správu mestskej zelene v Košiciach (SMsZ). Pracovníci si dôvody tohto počínania vandalov nedokážu vysvetliť a nad skutkami poniektorých Košičanov len krútia hlavami, keďže samostatné časti sú často inak nepoužiteľné. Na nekalé činnosti neprajníkov sa sťažujú aj matky detí.
Opravári a zvárači SMsZ sa počas roka nezastavia. Majú plné ruky práce s opravovaním poškodených kolotočov a iného vybavenia detských ihrísk, ktoré sa rokmi nevyhnutne opotrebuje. Často však nejde len o následok normálneho používania, ale aj pozostatky nešetrného správania a vandalizmu. Ako uviedol Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou zo SMsZ, veľkú kontrolu hracích prvkov vykonávajú raz ročne, spravidla v prvých jarných mesiacoch. “Periodická kontrola sa vykonáva počas sezóny najviac s trojmesačným rozostupom. Bežná vizuálna kontrola funkčnosti a bezpečnosti prvkov sa robí každý týždeň a na základe jej výsledkov sa určujú aj postupy pri údržbe,” uviedol Sasák. Ako uviedol, v tomto roku sa Košičania môžu tešiť na 52 nových hracích prvkov, medzi nimi multifunkčné hrady, hojdačky aj lanové preliezky.“Najviac vyťažené a najobľúbenejšie sú hrady obsahujúce kombináciu preliezok, lanových rebríkov, mostíkov a kĺzačiek, preto sa najviac chýb objavuje práve na nich. Sú to totiž veľké kombinované prvky, kde aj zlyhanie jednej časti môže ohroziť prevádzku celého hracieho prvku. Často sa opravujú aj kolotoče, ktoré sú tiež veľmi obľúbené, a preto sa viac opotrebovávajú. Kolotoče sa často poškodzujú preťažovaním, kedy dochádza k zlomeniu osiek a poškodeniu ložísk,” opísal Sasák s tým, že rovnaký problém sa opakuje aj pri pružinových hojdačkách.