Ubezpečil, že pri transformácii správy lesov štát nebude nikoho do ničoho nútiť. "Ani súčasní zamestnanci štátneho podniku Lesy SR nemusia za každú cenu prejsť (pod ŠOP, pozn. TASR). Je to ich slobodná voľba. Ak prejdú, o nič neprídu a budú pracovať, som presvedčený, v dobrých podmienkach," uviedol.
Pokiaľ ide o neštátnych vlastníkov lesných pozemkov, tých sa transformácia podľa Budaja nijako nedotýka. Prevádzkovatelia hotelov a penziónov podľa jeho slov vítajú, ak sa zveľadí infraštruktúra. "My chceme pomáhať aj obciam, ktoré sú vnútri národných parkov alebo v ich dotyku. Ony sú najmä miestom, kde sa turista ubytuje," priblížil.
"Chceme im dávať podporu na čistiarne vôd, na kanalizácie, na infraštruktúru vrátane zdravotníctva alebo školstva. Z fondu plánu obnovy máme stovky miliónov eur na podporu rozvoja národných parkov. Chceme tie peniaze využiť na pozdvihnutie kvality života. Nikto nechce chodiť na turizmus do krajov, ktoré sú sociálne zbedačené, kde uvidia nahnevaných, frustrovaných ľudí. Chceme pozdvihnúť celý tento región," doplnil.
Z novely zákona o ochrane prírody, ktorú 2. júla posunuli do druhého čítania poslanci NR SR, vyplýva, že správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod ŠOP SR. Presunom pozemkov pod envirorezort sa má zabezpečiť jednotná správa chránených území. Pre štát nie je podľa návrhu efektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie. Plynú z toho zásadné konflikty, pričom ochrana prírody spravidla ustupuje iným záujmom.