Na prvý pohľad obyčajné látkové bábiky mali za úlohu ochraňovať ľudí a pomáhať im už pred 5 000 rokmi, a Gabika je jednou z mála na Slovensku, ktorá sa tomuto remeslu stále venuje.
Zručná Gabriela, ktorá pracuje ako administratívna pracovníčka, založila občianske združenie Veršočok. „Združenie sme založili za účelom udržiavať niekdajšie tradície, ktoré boli kedysi bežné nielen na našom území, ale aj v Rusku, na Ukrajine či v Bulharsku. Pripisovala sa im veľká moc,“ vysvetlila východniarka, podľa ktorej boli amuletom a podľa toho sa s nimi aj zaobchádzalo.
„Rituálnym amuletom bola napríklad aj morena, a preto sa vždy na jar, keď sa skončila zima, hádzala do vody,“ pripomenula Gabriela. Motanky sa rozdeľujú na tri kategórie. „Ochranné amulety, rituálne a hračky. Každá mala svoje určenie. A podľa toho sa aj používala. Napríklad nikdy nemali tvár, lebo vládla predstava, že keď postavička splnila svoju ochrannú úlohu, zlí duchovia zostali v nej.
Ale bez tváre nemohla pohľadom preniesť to, čo absorbovala, na členov rodiny. Po určitom čase sa motanky, okrem hračiek, spálili z rovnakých dôvodov,“ uzavrela členka občianskeho združenia s tým, že väčšinou jej výroba zaberie v priemere dve až tri hodiny.
Aké druhy motaniek poznáme
- rituálne
- ochranné
- hračky
Legenda o Morene
Morena alebo Kyselica bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, veľmi známa i v dnešnom folklóre. Je zosobnená zimou, na jar končí jej vláda. Nie je však možné považovať ju len za bohyňu smrti alebo za akúsi ohyzdnú starenu. Je vraj veľmi krásna. Mala sestru nazývanú Živa, ktorá bola bohyňou jari a života. Prebúdzala sa na jar a jej vláda sa končila jeseňou.