Pozemok, na ktorom pamätník stojí, patrí cirkvi, no zároveň leží v chránenom vtáčom území zákonom chráneného dropa veľkého. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chce podľa farára každého, kto prekročí hranice územia so zakázaným vstupom a zúčastní sa na slávnosti, kontrolovať a pokutovať. K situácii sa vyjadrila aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).
Farnosť mala podľa Prachára parcelu s výmerou približne jedného hektára objaviť náhodou. „My sme odrazu zistili, že v poliach medzi Rakúskom a Slovenskom máme pozemok, na ktorom sídlil bývalý Laura majer, ktorý spolu s ďalšími dvoma majermi patril k Rusovskému kaštieľu,“ povedal Novému Času. Vysvetlil, že kaštieľ mali spolu s Kostolom sv. Vavrinca a priľahlými hospodárskymi budovami zbúrať komunisti, ktorí chceli zabrániť tomu, aby sa v priestoroch majera ukrývali potenciálni utečenci, smerujúci na Západ od vtedajšej tzv. železnej opony.
Oživujú minulosť
Podľa kňaza sa o pozemky roky nik nezaujímal. Záujem zo strany štátnych orgánov odštartoval až vtedy, keď predstavitelia cirkvi začali na parcele budovať pamätník v podobe pôdorysu pôvodného kostola s autentickými rozmermi. Hoci základy nestoja na rovnakom mieste ako Kostol sv. Vavrinca, jeho súčasná silueta má slúžiť ako pripomienka nedávnej minulosti. Prachárovi robí starosti situácia okolo slávnosti, ktorej termín určil na sviatok sv. Vavrinca (10. 8.). ŠOP podujatie zamietla a na porušovanie zákona o ochrane prírody upozornila aj SIŽP. Farár sa bráni tým, že cirkev a farníci majú právo si miesto pripomínať a na sviatok svätca, po ktorom dostal niekdajší kostolík meno, pamätník aj navštíviť.
Tvrdí, že v tomto prípade proti sebe stoja dva legislatívne princípy. Jeden, ktorý zaručuje slobodu vyznania, a druhý, ktorý zabezpečuje ochranu prírody. Podľa SIŽP však hromadný pohyb ľudí a hlasný hudobný sprievod môžu na Sysľovských poliach ohroziť populáciu dropa u nás. „Miestny farár bol opakovane vyzvaný, aby rešpektoval platnú legislatívu a svojím konaním nenabádal na porušovanie zákona o ochrane prírody a krajiny, ktoré najmä v tomto období vyvádzania mláďat dropa môže spôsobiť vážnu ujmu na životnom prostredí,“ uvádza SIŽP s tým, že spolu s ŠOP SR a policajtmi budú v deň slávnosti vstup na polia monitorovať.
Drop veľký:
- alebo drop fúzatý
- patrí medzi najťažšie lietajúce vtáky sveta
- napriek svojej hmotnosti, ktorá pri kohútoch dosahuje od 6,5 do 18 kg a pri sliepkach od 3,2 do 5,2 kg, je schopný letu
- Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov ho pre klesajúci počet vo voľnej prírode zaradila medzi zraniteľné druhy
- na našom území po dlhší čas nebolo zaznamenané hniezdenie ohrozeného vtáka