Etiópske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že miestna vláda bude “nútená zmobilizovať a nasadiť všetky obranné kapacity štátu, ak jej humanitárne snahy o mierové riešenie konfliktu zostanú bez odozvy”. Zároveň dodalo, že konanie povstalcov “skúša trpezlivosť federálnej vlády a núti ju zmeniť obranný prístup, ktorý bol prijatý v záujme jednostranného humanitárneho prímeria”.
Hovorca povstaleckého hnutia známeho ako Tigrajský ľudovo-oslobodzovací front (TPLF) ešte skôr v piatok uviedol, že hnutie odmieta výzvy na stiahnutie sa z regiónov Afar a Amhara, ktoré susedia s Tigrajom.
Výzvy prišli po tom, čo povstalci vo štvrtok prevzali kontrolu nad mestom Lalibela, ktoré je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO.
Rozširovanie bojov prichádza po tom, ako TPLF dosiahol v júni značné územné zisky vrátane obsadenia tigrajskej regionálnej metropoly Mekelle. Dobytiu tohto mesta predchádzalo stiahnutie obranných síl a vyhlásenie jednostranného prímeria etiópskou vládou.TPLF predstavoval regionálnu vládu Tigraja dovtedy, kým ho minulý rok v novembri nevytlačili federálne sily. TPLF bol následne etiópskou vládou označený za teroristickú organizáciu.
Povstalci však tvrdia, že sú legitímnou regionálnou vládou Tigraja. Podľa etiópskej vlády bolo v regiónoch Amhara a Afar vyhnaných zo svojich domov viac než 300 000 ľudí.