V Rusku aktuálne horí vyše 250 lesných požiarov, ktoré pustošia plochu s rozlohou viac ako tri milióny hektárov. Informovala o tom v sobotu Ruská federálna služba vzdušnej ochrany lesov (Avialesochrana) s tým, že hasiči s plameňmi bojujú v približne 180 zasiahnutých oblastiach, kde oheň vyčíňa na ploche približne 1,3 milióna hektárov.
Zvyšné požiare sú v ťažšie prístupných oblastiach a nehasia ich, keďže ľudí neohrozujú. Obzvlášť intenzívne horia požiare v Jakutskej republike na Sibíri, kde pre ne vyhlásili aj tzv. mimoriadnu situáciu. Tá platí v celkovo ôsmich regiónoch Ruska, uvádza agentúra DPA. V Jakutsku sa už požiar približuje k oblasti Sangar a tamojším zariadeniam na skladovanie ropy, informovala agentúra Interfax s dovolaním sa na vyjadrenia úradov.
Dym z požiarov zachvátil takmer 400 dedín v sibírskom Krasnojarskom kraji, píše agentúra TASS. Avialesochrana informovala, že do boja s požiarmi bolo v celom Rusku nasadených vyše 6700 ľudí.
Tohoročné lesné požiare sú považované za najhoršie, aké Rusko postihli za uplynulé storočie. Environmentálna organizácia Greenpeace uvádza, že od začiatku roka už v tejto krajine zhorelo 14,3 milióna hektárov porastov. Doterajší celoročný rekord - za posledné storočie - v tomto smere padol v roku 2012, keď požiare zničili dovedna 16 miliónov hektárov porastov.
Situácia podľa slov lesného experta ochranárskej organizácie Greenpeace Alexeja Jarošenka súvisí s čoraz viac sa prejavujúcou zmenou klímy. Obdobia lesných požiarov sú podľa jeho slov dlhšie, rovnako ako aj obdobia sucha, ku ktorým zároveň dochádza častejšie a sú aj intenzívnejšie. Jarošenko v tejto súvislosti kriticky poukázal na chýbajúcu legislatívu, peniaze aj ľudí, ktorí by sa starali o ochranu lesov. Ochranári životného prostredia tvrdia, že mnohé z požiarov spôsobujú ľudia. Rusi často napriek varovaniam zakladajú táborové ohne, pričom niektoré z nich sa vymknú spod kontroly.