Ten v Jekaterinburgu riadi pobočku štátneho vedeckého strediska virológie a biotechnológií Vektor. "V Rusku bol zaznamenaný prípad maximálneho superprenášača, kedy jediný človek nakazil hneď 1500 ľudí," povedal expert. Dodal, že podľa štatistík jeden človek infikovaný koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, v priemere nakazí 2 až 3 ľudí, v prípade variantu delta päť až šesť ľudí. Superprenášač, ale priemer vysoko prekonáva. V niektorých ruských regiónoch môže podiel superprenášačov na rozšírenie nákazy podľa Semjonova dosahovať 80 percent i viac.
"Koronavírus sa šíri vzduchom a kvapôčkami pri kontaktoch s inými ľuďmi. Ak človek nedodržiava odstup, nenasadí si rúško a vyrazí v preplnenom vagóne metra do práce, hoci sa necíti dobre, má vyhliadku, že sa stane superprenášačom a nakazí veľa ľudí. Svojim pohŕdaním pravidlami vytvára príležitosť pre rozšírenie infekcie, "varoval Semionov.
Súčasne apeloval na nosenie rúšok a respirátorov. "Ak pokladníčka v obchode nemá rúško alebo ho má stiahnutúé pod bradou, nie je to superprenášač? Okolo pokladnice za smenu prejdú stovky ľudí, a to bližšie než poldruha metra. Ale stačilo by, aby pokladníčka a zákazník mali rúška, a riziko nákazy by kleslo, podobne aj vo verejnej doprave, "zdôraznil.
Server Meduza pripomenul, že ústav Vektor vyvinul a vyrába jednu z ruských vakcín proti covidu-19, EPiVakKorona. A jej účinnosť nedávno verejne spochybnili účastníci klinických testov, ktorí v otvorenom liste vyzvali ministra zdravotníctva, aby efektívnosť vakcíny nechal nezávisle a transparentne preveriť.
V Rusku, ktoré má približne 146 miliónov obyvateľov, sa od začiatku pandémie nakazilo viac ako 6,4 milióna ľudí, z ktorých viac ako 164 000 podľa údajov vládneho operatívneho štábu nákaze podľahlo. Ruský štatistický úrad uvádza viac ako dvojnásobný počet obetí pandémie, čo vláda vysvetľuje tým, že štatistici do svojich čísel zahŕňajú aj úmrtia, pri ktorých sa na nákazu prišlo až po smrti.