Rastú ceny ropy, čo má vplyv na dovoz tovarov, vo svete sa objavila vtáčia chrípka aj mor ošípaných. Do toho sa však ľudia prestali nezmyselne zásobovať trvanlivými potravinami, a tak sa ich cena trochu upravila. Ako to teda vyzerá s cenami teraz? O koľko si pri bežnom nákupe priplatíte?
Oproti minulému roku musíme z peňaženiek vytiahnuť len o niečo viac. Zdražovanie neobišlo ani suroviny typické pre bežný nákup. Napríklad za vajíčka si priplatíme v priemere o 6 centov viac, za maslo 7. „V nasledujúcich týždňoch očakávame rast cien pri rastlinných olejoch, nakoľko na svetových trhoch ceny vzrástli na najvyššiu úroveň od apríla 2012,“ povedala Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk.
Aj cena cukru na svetových komoditných trhoch už niekoľko týždňov rastie a atakovať by mohla až hodnotu z roku 2017, čiže 0,86 eura. „Dôvodom nárastu ceny cukru sú obavy z horších úrod v Európskej únii, Rusku a Thajsku,“ vysvetľuje analytička. Pozitívom je klesanie cien aspoň niektorých druhov zeleniny a ovocia, lacnejšie sú banány, citróny, jablká, či zeler a cibuľa.