Dôvody zdražovania
1. Vtáčia chrípka - Objavila sa vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku. Krajina je najväčším producentom vajec v únii.
2. Vysoká cena pšenice - Tá je totiž súčasťou kŕmnych zmesí. „Producenti hydiny a vajec ohlasujú, že nakoľko 45 percent z nákladov na výrobu vajec a 56 percent z nákladov na výrobu hydinového mäsa tvoria práve kŕmne zmesi, budú musieť navyšovať ceny,“ hovorí Lenka Buchláková, analytička FinGO.sk
3. Stúpa minimálna mzda - „Konkrétne v potravinárskom priemysle je určite dôležitý aj vplyv zvyšovania minimálnej mzdy a taktiež rôznych príplatkov za prácu v noci, cez víkend a sviatky,“ vysvetľuje Robo Chovanculiak z INESS - Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.
4. Vplyv rôznych pandemických opatrení - Najmä tých, ktoré obmedzili ponuku, teda menej sa vyrábalo a produkovalo.
5.Cena ropy - Do konca roka by mala vzrásť až na 100 eur. Z toho rastie cena PHM a obalov, ktoré sú dôležité pre všetky potravinárske tovary. Náklady na dopravu a obaly sa prejavujú v celom dodávateľskom reťazci – od spracovateľov až po obchodníkov.
Ovocie a zelenina by mali zlacnieť
Ľubomír Koršňák, analytik z UniCredit
- Ceny potravín v júni vzrástli v priemere o 0,5 %, po štatistickom zohľadnení zvyčajných sezónnych faktorov sa pritom zvýšili o viac ako 1 %. Prekvapil najmä pokračujúci rast cien zeleniny (o 0,9 %), ktorá s nástupom novej úrody v júni zvyčajne už zlacňuje. V medziročnom porovnaní tak ceny zeleniny po májovom poklese o 2,1 % zaznamenali v júni nárast cien o 7,9 % a boli už najrýchlejšie rastúcou položkou potravín. Keďže domáce ceny poľnohospodárskych komodít nenaznačujú silný rast cien zeleniny a ovocia, najskôr pozorujeme len oneskorený sezónny efekt a v júli uvidíme aspoň čiastočnú korekciu vysokých cien zeleniny.