Môže za to zrejme verejná mienka a verejný diskurz, ktorý je výrazne ovplyvnený názormi odporcov očkovania. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova by sa však politici nemali riadiť iba verejnou mienkou, ale robiť to, o čom vedia, že je správne. „Navyše na tom, že verejná mienka na Slovensku očkovaniu zatiaľ nie je naklonená, majú veľký podiel aj samotní politici,“ povedal nám Mesežnikov.
Tlačia na zdravotníkov
Kým u nás je zatiaľ ticho, napríklad francúzski lekári, ktorí sa nezaočkujú do 15. septembra, nebudú môcť vykonávať svoje povolanie. Veľmi priamo k tejto otázke sa postavil aj maďarský premiér Viktor Orbán. „Nie sme stúpenci donucovania, ale prijali sme rozhodnutie, že pre zdravotníckych pracovníkov bude očkovanie povinné,“ oznámil občanom.
Prvou európskou krajinou, ktorá pristúpila k povinnému očkovaniu niektorých skupín obyvateľstva, bolo Taliansko. V krajinách, ako Turkménsko, Tadžikistan či Vatikán je očkovanie povinné pre všetkých bez rozdielu. Na Slovensku je situácia celkom odlišná. Podľa lekára a analytika Martina Smatanu, ktorý v minulosti šéfoval vládnemu Inštitútu zdravotnej politiky, je najväčšou chybou to, že sa u nás z témy očkovania „vytĺkajú politické bodíky“.